Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Husky

(Michaela, 31. 10. 2018 19:12)

Dobrý deň, máme doma asi skoro ročnú fenku Haskyho. Máme ju na dvore rodinného domu. Aj nás celkom poslúcha, typu: sadni, ľahni, pod sem... No nevieme ju odnaučiť, aby všetko neobhrýzala a netrhala, ( vedra, fľašky, krabice, staré kresla, koberce, topánky... no proste všetko čo nájde)
Aj hračky sme jej kúpili, no tie ju tak dlho nebavia... Poradte čo by sme mali urobiť. Ďakujem.

husky

(Lukáš , 20. 2. 2018 18:04)

Dobrý večer ja mam husky fenku a uťeka odnás ani na voditko nechce isť ako sama ide na dvor pobehať ale ket volam no nechce isť knám a je iba šťena 16 týžnove a mam ju len 3 dni.

Re: husky

(Lina, 1. 7. 2018 17:09)

Mňa môj pes poslúcha po 5 minútach, ako som si ho zobral. Po 3 dňoch by mal tvoj minimálne sekať trávnik a nie to "uťekať"

Husky

(Eva, 6. 8. 2015 16:16)

Dobry den, bol by husky pri dostatocnych vychadzkach vhodny aj do bytu?
Vopred dakujem za odpoved.

Re: Husky

(Daniela, 14. 8. 2015 17:39)

Ahoj ja mam huskyho fenku a mam ju v byte :) väčšina ludí sa čuduje ako možem mat takeho velkeho psa v byte a vždy im odpoviem radšej dvoch velkych ako jedneho maleho psa :D určite sa toho neboj,ja idem na Vianoce po dalšieho ;)

Re: Re: Husky

(A nezavýja vám? A koľko snim chodíte denne von? Ak ak behate tak kolko km?, 20. 3. 2017 15:22)

Re: Re: Husky

(vikiinkaa, 2. 5. 2017 19:27)

Ahoj, môžem sa opýtať teba čo si písala, že máš v byte huskyho.. Čítam veľa o tom, či je to vhodný pes do bytu a tak.. Idem tak o 3 mesiace kupovať jednoizbový byt ak sa všetko podarí tak ako má a rozmýšľam že si kúpim huskyho alebo nemeckého ovčiaka, ale prikláňala by som sa skôr k huskymu, lenže bohvie ako by znášal teplo v lete a tak.. Prechádzky problémom niesú, v robote strávim maximálne 5 hodín čiže mala by som na neho čas tak len toľko:)) chcela by som vedieť tvoj názor

Re: Re: Re: Husky

(Pavel, 29. 7. 2017 15:29)

Podľa mňa každý, kto si vezme psa typu husky do bytu robí obrovskú chybu. Prvé, čo ma napadlo pri čítaní týchto otázok a odpovedí je, že vám (PLS neurazte sa) šibe. Do bytu si kúpte Yorkshira, buldočeka, čivavu. Pre kristove rany nie ovčiaka, dobermanna, huskyho malamuta. Tým psom prechádzka nestačí, oni počas celého dňa potrebujú extriér, pozemok, kde sa prejdú, prebehnú... Aj 5 hodín v byte pre takého psa je veľa. A čo ak príde situácia, že bude majiteľ z domu 10 hodín.
Veľké plemno do bytu nepatrí, je to týranie zvieraťa!

Re: Re: Re: Re: Husky

(Marcel, 24. 1. 2018 21:44)

Mam v byte dvoch huskacov a garantujem ti ze su 100x viac vybehanejsie ako psy ktore su cely den na dvore rodinnneho domu...v byte mi len spia ...vstavam o piatej vencim cca do 7 ( 8km prechadzka pustenych na luke ) pridem domov naranajkuju sa a zaspia pri miskach...doobedu pridem su v tej istej polohe a spia furt, vytiahnem ich von ideme behat do lesa a domov cca 6-7 km...poobede sa pohraji doma alebo spia podvecer ich berem medzi ostatne psy a vecer prechadzka po veceri cca 6 km...tak co dristas prosim ta o byte ci nebyte ide oto aky ma majitel vztah ku psom a kolko je ochotny obetovat casu prenho..a nie ci husky spi v pelechu v byte 70 metrov stvorcovych alebo rodinny rod 4 kilometre stvorcovych...ked prechadzame okolo rodinnych domov s krasnymi kotercami vidim pohlady psov ktorym sa nikto nevenuje a su podla ich majitelov od rana do vecera “ vonku “ ...nie je vonku ako vonku....moje su tak naucene ze ked dam na zem pohare po celom byte tak ani jeden nespadne pretoze su tak prisposobebe bytu ze ich krasne prekracuju a nic im nevAdi....cize tolko k teme Husky a Byt !!!! Dovi

Re: Re: Re: Re: Re: Husky

(Iva, 24. 1. 2018 23:58)

Súhlasím, síce väčšinou husky do bytu neodporúčam ale len pre to, že viem, že ľudia sú väčšinou veľmi lenivý, než aby so psom chodili pravidelne dost behať aby ich udržali šťastných, prípadne im to vydrží len nejaký ten čas a potom ich to prestane baviť, no pokiaľ sa im venujete tak zodpovedne a DENNE po celý ich život ako píše Marcel, tak potom pes môže spávať aj v tom najmenšom byte a môže byť úplne spokojný... problém je, že si ľudia často neuvedomujú, že psy trpia, keď ich nechajú samých v byte aj 10 hodín zatiaľ čo sú v práci a keď prídu unavení domov, zoberů psa na 5 minút von a myslia si, že to pre takého psa stačí... v tom prípade, nech si radšej neberú žiadneho psa, nie to ešte huskyho a do bytu...

Chcem sa spýtať

(Simon , 19. 11. 2017 17:06)

Chcem huskyho a mám zaobstaraných niekoľko vecí len sa chcem spýtať či nevadí keď prídem domov o 15:15 a niekedy mám tréning inak by som sa mu venoval naplno.

Lovec

(Luba, 10. 9. 2017 15:25)

Dobrý deň. Máme doma 5-mesačného huskyho a za tú dobu, čo ho máme, už dvakrát zaútočil na sliepky (samozrejme neprežili)... aby sa k nim dostal, musel prekonať niekoľko prekážok, pretože sliepky boli v uzatvorenom priestore, no on si zakaždým našiel spôsob, ako sa k nim dostať, podliezol aj cez malinkú škárku pod bránkou, poodstraňoval zátarasy, ktoré sme urobili atď.... Dá sa to nejako odučiť, alebo máme prestať chovať sliepky... Mám obavu, že sa potom pustí do susedových a to by bolo ešte horšie... Poraďte prosím

Nazor

(Do bytu NIE, 9. 8. 2017 5:09)

Moj nazor na huskyho v byte je taky ze to je skôr tyranie ho. Ak ho máte naozaj radi tak ho prosím nezatvarajte v byte. On potrebuje vonok, pohyb, vzduch a hlavne vacsiu slobodu ako by mal v byte. Prosim vas len to NIE!!!

Potrbujem rady

(Vikyhuskylover, 21. 7. 2017 22:48)

Ahojte, potrebovala by som pár odpovedí. Mala som Huskyho ale kôli tomu že sme nemali vhodné prostredie, ho zrazil vlak. Bývame v novostavbe bez plotu a tak sme mu postavili pomerne velkú volieru. Je ABSOLÚTNE normále že často neraguje na zavolanie. A varujem vás, musíte mať plot. Lebo potom je pes nešťastný. Ale späť k otázkam. Plánujene ďalšieho Hushyo, konkrétne fenku. Fenka má aspoň o niečo kľudnejšiu povahu. Ale medzi obdobím stráty nášho Huskyho sme dostaly malého kríženca Beagla a Labradora. A navyše moji rodičia odmietajú postaviť hlboký a vysoký plot. Vedeli by si tieto dva psy porozumieť ale nie až moc (viete ako to myslím)? A vedel by mi poradiť cvitičel ohľadom toho aby nepreskakoval a nepodhraboval?

Husky Stela

(Veronika, 24. 4. 2017 21:32)

Dobrý deň, máme fenku husky ma pol roka, je úžasná, učenliva len keď som čítala všetky váš článok mam veľa veľa otázok... Čo sa týka psov som laik máme ju od malička keďže k nám prišla na začiatku zimy a ako malé šteniatko odporučili nám ju nechať doma cez noc odvtedy je vonku stále len na noc už vonku nechce ísť aj keď ma búdu , chodím s ňou vonku každé ráno na hodinovú prechádzku k na záhrade je celé dni za každého počasia, dokonca sa výborne znáša aj s bábätkom tiež má pol roka... Len teraz ako jej vypadli mliečne zuby začala kusat ale len mňa a mamku dá sa to odnaucit alebo to prejde... Ešte sa chcem opýtať ak by som chcela výcvik je vhodný keď tam budeme samy alebo môže mať aj iných psov pri sebe, neviete o výcviku niekde okolo Kežmarku aby som bola spokojnejšía že to všetko zvládnem a aby aj naša Stela mala krásny život

cc

(Natália Hajkova, 4. 4. 2017 14:03)

ahoj chcela som sa opýtať...ja chodím do školy mám 12 rokov a od 4 rokov túžim po husky. veľa som o ňom citala. ku psom máme veľmi blízky vzťah aj s rodinou ale máme aj nemeckého ovčiaka (fenku) a krizenca Jack Russela s jazvečikom a chcela som sa spýtať či takáto kombinácia môže byť? a ešte som sa chcela spýtať....ja, moja sestra a moji rodičia chodíme každý deň do školy a do roboty a neviem či je to pre neho dobre keď každý deň chodím domov o 15:00 a či vydrží toľko dlho dám do školy chodim o 07:00 ďakujkam za odpoveď

Re: cc

(Iva, 5. 4. 2017 0:41)

Ahoj, husky pokiaľ je od šteniatka navyknutý s inými psami, tak mu je úplne jedno čo sú zač, berie ich ako kamarátov - je to smečkový pes, tak s ďaľšími psami nemávajú problém :)
Pokiaľ počítaš s tým, že ako prídeš zo školy, tak s ním máš ísť von aby sa vybehal, vôbec nevadí že bude zatiaľ sám (alebo s tými ďaľšími psami - oni sa už nejako zabavia :) ). No radšej odporúčam si zaobstarať šteniatko cez prázdniny, lebo predsa malé šteňa sa potrebuje častejšie venčiť a zvyknúť si a potrebuje sa veľa učiť čo sa smie a čo nie, tak je lepšie aby si mala na šteňa viac času :)

Vhodný pre Starých rodičov???

(Lucia Goceliaková, 22. 3. 2017 22:58)

Dobrý deň,
Chcela by som vedieť či bi bol dobrý aj pre starých rodičov. Lebo babka je veľmi smutná že nemá žiadnu spoločnosť a tak by som jej chcela na narodeniny kúpiť šteniatko.

Re: Vhodný pre Starých rodičov???

(Iva, 22. 3. 2017 23:27)

Dobrý deň,
pokiaľ babka nie je mimoriadne aktívna, tak neodporúčam. Toto plemeno potrebuje veľmi behať ( už ročný pes potrebuje denne vyše 10 km behu), vypustenie na dvore alebo malá prechádzka vážne ani zďaleka nestačí, je to veľmi aktívne plemeno. Mimo to sa ťažšie cvičí a na výcvik potrebuje skúseného chovateľa, čo by so psom pracoval dosť často a intenzívne.
Radšej zvážte vhodnejšie a hlavne kľudnejšie plemená typu zlatý retriever :)

Zavýjanie

(Simon, 20. 3. 2017 15:32)

Dobrý deň chcem si zaobstarať SH ale najviac sa bojím zavýjania mam odporného suseda a oproti domu panelák. Husky zavýja stále alebo ako to je? Popripade da sa to odnaucit? :)


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »