Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

cesta s kamaratkinou fenkou a mojim husky

(rene, 19. 1. 2017 15:59)

vadilo by keby isly dve rozdielne plemena spolu na prechzdku ??? teda konkretne mopsom a huskym
dakujem :)

Re: cesta s kamaratkinou fenkou a mojim husky

(Zuzks, 7. 3. 2017 11:23)

Husky by s tým problém nemal mať horšie je to s mopsíkom

potrebujem radu

(patrik, 9. 2. 2015 13:19)

Dobry den mam 3mesačneho huskyho potrebujem poradit ked bol mensi tak sme ho mali dnu ale teraz je uz vonku ked su rodicia v praci a ja v skole tak je vonku sam hned ked nas zapocuje dobija sa dnu ako ho mame naucit aby bol vonku bez placu a zavijania ?!!?? Robi nam velke starosti ze stale len place a zavija ked nas zapocuje . Vnoci vonku nechce spat . prosim pomozte nam

Re: potrebujem radu

(Toska, 8. 11. 2016 21:38)

Ahoj, husky ma rad spolocnost, ak sa da,vzdy ked ste doma,zoberte ho k sebe dnu. Ked odchadzate,dajte mu dobrotu,ktora odputa jeho pozornost od vasho odchodu a ked pridete,znova mu dajte mlsotu a velmi ho pochvalte ,ze vas cakal. Ked ho budete mat dnu vzdy ked sa bude dat, psik vam casom sam da najavo,ze ostava vonku. Ale spolocnost miluje ,je to svorkove zviera,takze nikdy nebude chciet byt pridlho sam. Vsetko sa dokaze naucit,len treba trpezlivost a to velku,a hlavne vela vela lasky a hrat sa s nim!!! :-) Dufam,ze cosi z tohto pomoze...vela stastia, chodte krocik po krociku..

Re: potrebujem radu

(Zuzks, 7. 3. 2017 11:22)

Ahoj my sme mali ten istý problém,trpezlivosť to vyrieši.Hlavne netreba popustit lebo potom bude vediet že môže ist dnu a tým to bude tažšie.Treba byť trpezlivý,no a nelutovat ho lebo to vycíti

Cikanie na posteľ

(Veronika, 28. 2. 2017 13:23)

Pozdravujem,

ak duplujem tému tak sa ospravedlňujem. Ale nedá mi to už. Mám 3 mesačného huskyho, ktorý je u mňa 3tí týždeň. Je veľmi šikovná a učenlivá. Vydrží celú noc a ráno ideme pekne von. Občas sa mi podarí ju mať v práci, tak tu prespí v kľude aj 6 hodín. Avšak, keď ju nechám doma samú, tak si nájdem nacikané na posteli. V byte je aj mačka. Snažila som sa jej dohovárať zvýšeným tónom, aj len vec odignorovať a upratať to, ale asi mi dochádza trpezlivosť. Rozmýšlala som či to nerobí, že je odutá, že ju nechávam doma, alebo skrz mačku, že jej dáva najavo, že je to jej miesto. Nespáva so mnou v posteli a ani to nemá dovolené. Za každú radu ďakujem

Chcem si zaobstarať huskyho

(Sibírsky husky, 24. 12. 2016 13:17)

Rada by som mala huskyho. Ked´ som v škole a rodičia v práci a k tomu mám krúžky,neni pre huskyho problém byť sám doma

Re: Chcem si zaobstarať huskyho

(Veronika, 22. 2. 2017 13:35)

To sa nedá povedať jednoznačne. Sú take ktorým dlhšie trvajúca samota nevadí ale aj take co samotou trpia.urcite je to ale spoločenské plemeno. Treba ho fyzicky aj psychicky zaťaziť

HUSKY

(Milan, 19. 12. 2016 18:58)

Može sa opytať.Možem mať 8 psov len cisto
že žiadne feny

Rada

(Aninka, 31. 12. 2015 2:46)

Dobrý deň. Čítam si túto stránku, pretože som dostala ako darček husky psíka. Ja mám sučku má dva mesiace. Bývam v byte a každý ma od huskyho odhovára, že to nie je pes do bytu. Ja som si toto plemeno nevybrala, ale hneď ako som ju dostala zamilovala som si ju na prvý pohľad. Snažím sa jej venovať čo najviac času pokiaľ nie som v práci, chodiť s ňou vonku na vychádzky no nemám so psíkmi vôbec žiadne skúsenosti. Premýšľam, že by som ju vzala na výcvik. Môžte mi poradiť ako mám správne postupovať pri výchove huskyho?

Šteniatko

(Alexa, 7. 8. 2016 7:01)

Ahoj, chcela by som radu , mame 1 a pol mesačného huskyho . Je lepsie ho mat zatiaľ v dome alebo si uz musí zvykať vonku aj ked zatiaľ zavýja skoro celu noc .

Re: Šteniatko

(Iva, 9. 8. 2016 12:39)

Ahoj, radsej nech si zvyka rovno vonku, lebo potom ked ho zrazu date von tak z toho bude zase mimo. Zavýjanie casom prejde ked si zvykne ;)

2 fenky alebo fenku a psíka

(husky, 20. 4. 2015 13:33)

Ahojte mam doma 2 ročnu fenku huskyho a chcela by som k nej spoločnosť,najradšej fenku no neviem či by fenku prijala.Je lepšie kupiť fenku alebo psíka?Mate niekto skusenosti?Dakujem :-)

Re: 2 fenky alebo fenku a psíka

(Iva, 8. 5. 2015 23:38)

Husky je svorkový pes, takže by nemal byť žiadny problém, či už s ďaľšou fenkou alebo psíkom :)

Re: Re: 2 fenky alebo fenku a psíka

(Erik Molnar, 15. 2. 2016 21:24)

Dobry den bud 2x fenku alebo fenku a psa ?,Zalezi to podla toho ci chcete aj tych huskiovcov chovat alebo dve fenky ale urcite kupte huskyho s papiermi lebo teraz nikdy neviete ci to neny krizene a rodicia mozu byt husky ale ked budu aj rodicia krizeny tak to husky nikdy nebude . A mona volba by bola pes a sučka.

Re: Re: Re: 2 fenky alebo fenku a psíka

(Majka, 25. 6. 2016 12:01)

Ja mam 4 rocneho huskyho, a chcela by som kupit k nemu fenku, tak sa chcem opytat ci nema niekto skusenosti, ci ich mozem mat spolu v jednej voliere, pretoze by som chcela aj steniatka neskor, a ci by niekto vedel poradit s chovom. Dakujem

Re: 2 fenky alebo fenku a psíka

(Lesia, 30. 4. 2016 23:49)

My máme fenku a psíka a nie je žiadny problém...

Skákanie

(Miriam, 2. 6. 2016 20:22)

Ahojte ja mam 13 mesačného Huskyho, a chcela by som od Vás radu ako ho odnaučiť skákať, skúšali sme uz všeličo a nie a nie to prestať, veľmi pekne ďakujem

Agresívny

(Husky, 6. 5. 2016 7:48)

Ja mám zase 6 mesačného samca a on je strašne agresívny ako som ho začal cvičiť tak počúva len mňa a nikoho iného keď ide sestra s nim von tak nechce ísť. Keď ho ktokoľvek pohladka tak ho už ide kusat

Bojí sa

(Lola , 19. 3. 2016 23:11)

Môžem sa opýtať? Moja fenka má 10 mesiac a bojí sa ľudí, bohužiaľ aj mňa. Nedá sa pohladkať, schováva sa do búdy.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »