Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dovolenka

(pato, 1. 2. 2012 9:47)

poradte mi ako s huskym ked my ideme v lete na dovolenku na 10 dni
(mame aj opatrovatela prenho) ktory by mu dal zrat a aspon na niekolko min. sa s nim poprechadzal nevadilo by to huskymu

Ricky

(Iva, 27. 1. 2012 11:50)

Ahoj, ja mam jednu knizku o husky
autorka : Katharina Schleglová- Koflerová
nazov : Husky
( http://www.martinus.sk/?uItem=2550 )
je to mala knizka a je vhodna najmä pre zaciatocnikov, ale je dobre si ju precitat. Su v nej uzitocne rady a zaujimavosti. Je pisana jednoducho takze sa lahko cita a je v nej zhruba vsetko co by mal chovatel vediet.
O inych knihach neviem aj ked som uz hladala ine...

Otázka

(Ricky, 21. 1. 2012 17:48)

Nie je na trhu nejaká kniha o Sibírskych huskych?
Je toľko kníh o rôznych psích plemenách, no o huskych sa nedá nič zohnať...

nezbeda

(max, 15. 1. 2012 19:15)

Mame trojmesacneho psika a je užasný a každý deň nás prekvapí novým šibalstvom.Najradšek má káble od telky a telefonu.Ale nedali by sme ho za nic na svete.

jasne :)

(Iva, 7. 1. 2012 21:50)

to ci je vzacny zalezi hlavne od oblasti, kde sa nahadza, niekede sa viac nachadzaju husky, ktory su hnedej alebo rysavej farby, niekde viacej cierny alebo cisto biely pripadne klasicky šedy. Husky moze byt roznych farieb od hnedej po ciernu a aj s kombinaciami medzi tymito farbami :) Napriklad moj husky je cez zimu cierno biely no cez leto vela razy vybledne tak, ze je az cierno-hnedo-biely :)

kamosi

(haskyyyyyyyyy, 6. 1. 2012 13:43)

mi mame zvlastneho sibirskeho je hnedej farbi ale tmasej veterinar hovori zejeto vzacni kus jeto pravda

silvester

(pato, 31. 12. 2011 12:06)

poradte mi ako na silvester zo psom

haloo

(pato, 10. 12. 2011 20:23)

haloooooo

stranko o mojom psovi

(patto, 25. 11. 2011 20:03)

dajte si stránku www.mojpesdenny.webnode.sk tam je môj pes

husky

(pato, 22. 11. 2011 17:09)

mohol by utiahnut aspon 50 kg maximalne

Pato

(Iva, 21. 11. 2011 13:59)

To velmi zalezi od jednotlivca daneho psa, pretoze ide o stavbu tela, o to ako je pes vytrenovany a tak... no jeden pes huskyho by mal utiahnut minimalne okolo 20-25 kg ... pri pravidelnejsich a dôkladnejsich treningoch aj o vela viac

husky

(pato, 19. 11. 2011 9:14)

Kolko kg utiahne husky ked ho chcem zapriahnut?

husky

(pato, 18. 11. 2011 10:02)

Dakujem

Pato

(Iva, 17. 11. 2011 20:20)

Tak v tom pripade, ked mu vypadavaju zuby je bezne, ze velmi hryzu, kedze im to pomaha pri vypadnuti zubu a ukludnuje ich to, odporucam kupit mu nejaku gumenu hracku do ktorej moze hryzt.
S tym knucanim to moze byt vselijako, moj pes napriklad najviac knuci, ked sa chce hrat alebo ked sa nudi. Tyto psy minimalne stekaju namiesto toho radsej knucia a moze to vyjadrovat hocico... casom sa naucite mu rozumiet co chce, lebo je to individualne u kazdeho psa.
Co sa tyka toho chodenia na nakupy a tak, oni sa naucia kedy idu von a kedy zostavaju doma. Pokial nebude prehnane rozmazlovany, tak sa nebude dobijat za vami tym, ze by hrabal diery pod plot a tak... s tymto nebyvaju problemy, su ako iny psy, pokial su od steniatka vedeni k poslusnosti.
Na chodenie na volno ho ucte ako ktorekolvek ine stena, len odporucam nepustat ho v blizko lesov alebo takych miest kde mozu byt dive zvery (tieto psy maju silny lovecky instinkt a mohol by sa za nimi rozbehnut). Ked sa mu budete venovat pri cviceni privolavania, nebyvaju problemy, ze by sa to nenacili. Tieto psy su naozaj velmi inteligentne, len musia vediet kto je pan, pretoze su aj dominantne, no pokial mate huskyho od steniatka, tak nebude problem aby vas respektoval.
P.S. Dženyfér je fenka jedneho navstevnika tejto stranky a suhlasim je krasna :)
a vobec neotravujete, od toho som stranku vytvorila :) kludne sa znova spytajte, ked budete chciet nieco vediet :)

pato

(pato, 13. 11. 2011 18:08)

Prepacte ale uz asi dost otravujem ale ako ho naucit chodit bez vodítka videl som si fotky Ďženyfer a všimol som si že ju máte pustenú na voľno a inak je pekná

husky

(pato, 13. 11. 2011 17:47)

dakujem no ja mam stena a prave mu vypadavaju zuby.
Chcel som sa este opytat ako je to stym kotercom mame ho tam asi už mesiac a vždy knučí je to tym ze nieje vybehaný alebo si ešte nezvykol? A este my nemáme plot ale ked budeme mat a nechame ho v zahrade a pojdeme napr. na nákup tak on bude chciet za namy ist a bude napr. hrabat pod plot ci ako? alebo ho nechat radšej v koterci?

Pato

(Iva, 11. 11. 2011 0:44)

Ahoj, co sa tyka hryzenia tak to najmä zalezi od veku psa. Stenata vzdy rady hryzu, no nesmie sa im to tolerovat. Najviac hryzu vo veku ked sa im vymienaju zuby (okolo 4. mesiaca). Pokial je pes šteňa, je potrebne zakazdym odtiahnut ruku a zavelit napriklad ,,nesmies" ,ked je starsi moze sa aj potrestat napriklad pacnutim po nufaku novinami.

A vycvik aportu je rovnaky ako u ostatnych plemien len s tym rozdielom ze predmet musi psa naozaj zaujat aby sa sustredil. Vo vacsine obycajna palica nestaci, najlepsie je jeho oblubena hracka alebo tenisova lopticka.

husky

(Pato, 10. 11. 2011 13:08)

Prosim vas ako mam huskyho naucit aport

husky

(pato, 10. 11. 2011 13:06)

Ahojmam huskyho volá sa Denny. Stále tak hravo kuse ale vzdy prestane ked zdvihnem ruku,co mam robit aby vôbec nekúsal?

Boston

(Boston, 16. 10. 2011 13:52)

Boston bol huskoš, s ktorým som prežila krásných 14 rokov, a nebyť jeho "loveckej vášne", možno by tu bol ešte so mnou...Ozajstný priateľ, nezávislý ale verný...žil so mnou v byte v paneláku aj na ranči, a ak aj mall možnosľ výbehu, ak videl že sa zberám domov, už sedel na korbe auta...uprednostnil. moju spoločnosť pred výbehom, možno aj preto, že vedel že na druhý deň bude znovu slobodne behať, ale jednoducho jeho socialna potreba "nasledovať svoju svorku" bola silnejšia ako potreba "tulať sa"...Chyba mi!!!


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »