Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Husky v zahrade

(Tina, 8. 6. 2012 20:12)

Ahoj, najprv by som ti chcela pochvalit stranku, velmi pekna a dostatok informacii a zrejme tomu aj rozumies kedze sama vlastnis huskyho :) mam ale jednu otazku, Zvládol by husky celorocny pobyt vonku na zahrade? Kvoli alergiam a inym aspektom som sa rozhodla ho chovat radsej vonku, tak ma zaujimalo ci je to vhodne... A dokaze sa naucit vykonavat potrebu len na urcitom mieste v zahrade? Daju sa potlacit skolny k hrabaniu travnika?

Michal

(Iva, 29. 5. 2012 15:01)

Ahoj, no ja osobne som s tymto nikdy nemala problem, mojmu psovi mozem kludne aj z misky zobrat zradlo a ani nezazera...
ale daju sa vycvicit, len to chce trpezlivost :)
1. Pri tomto cviceni dbaj, aby psa drzal niekto znami na vôdzke. Pred cviceni psa nekrm. Ponukni mu misku s malym mnozstvom nevyraznej potravy, napriklad ryze, namiesto plnej misky lakaveho jedla. Nechaj psa potravu onuchat.
2. Zatial co ta pes pozoruje, pridaj trosku mäsa do misky. Toto cvicenie opakuj pri kazdom krmeni. O niekolko dni bude mat pes radost, ked sa k jeho miske priblizis lebo to bude znamenat ze potrava bude lepsia.

Husky a voliera

(Iva, 24. 4. 2012 12:34)

a este samozrejme ze husky mozu byt vo voliere, len je treba aby mali priestrannu volieru ale nemusia mat zrovna nejako specialne velku,moj pes ma 4x4 metre stvorcove, musi mat priestor na budu a priestor na chodzu.

Husky vz zvierata

(Iva, 24. 4. 2012 12:31)

Ahoj, ja som nepisala ze husky je agresivny na zvierata, len ze ked so zvieratami nevyrasta a neni na nich zvyknuty, ze zvykne byt pre ne nebezpecny ale pokial pes vyrasta od steniatka so zvieratami tak vobec nemaju problem byt so zvieratami a dokonca su naozaj velkymi priatelmi inych zvierat. Moj pes vynikajuco vychadza s mackami aj s kralikmi dokonca aj so sliepkami a podobne, takze vazne neni treba sa obavat ze bude treba predat psa pretoze by si nezvykol na zvierata...

Iva

(Simona, 24. 4. 2012 12:26)

ja som k tej kniha prisla vlastne nahodou takze netusim kde by sa mohla zohnat. asi bude najlepsie ju objednat cez internet pretoze v predajniach skoro vobec nie je

Huskáči

(Michal, 18. 5. 2011 10:17)

Ja som si zadovážil jednu fenku pred 2mi mesiacmi. Mala vtedy uz 3 mesiace, no na nový domov si zvykla uplne v pohodke (byvame v byte). Hlavné je aby sa im človek venoval kolko moze a oni vám to oplatia svojou laskou. Moja sa zacala ucit velmi rychlo, uz ovladame zakladne povely ale privolanie nam este stale nejde, no nevzdavame to a dufame ze raz sa nam to podari zvladnut na 100% =D K tomu plznutiu len tolko ze asi pred dvoma tyzdnami sme zacali plznut prvu ligu ale nie je to nic hrozne ak ju pravidelne ceseme, moja ma rada ked jej kozustok aj vysavacom prebehnem :D strasne sa jej to paci. Ale jedna rada mala by ste sa vyvarovat dlhym pobytom na slnku lebo sa vam moze psik prehriat. Na zaver vam uz len chcem popriat co najviac krasnych huskodni =D

Napíšte čo najrýchlejšie :(

(Husky, 23. 4. 2012 12:26)

Ahojte :( ... Mám Huskyho má 5 mesiacov už teraz je na nim vidno aký je pozorný.. No proste milujeme ho celá rodina.. ale ked som sa tu dočítala že je agresivny na zvierata tak neviem ... :( bojím sa...ale teraz ked idu kolo neho sliepky tak im nič nerobí. vravel to aj doktor.-. tak sme si myslely že to je úplná blbosť..Ja z našej rodiny ho mám najradšej .. Lubim ho tak ako nikoho ineho na svete.. dávam mu celu svoju lásku :( a nechcem abysom ho musela predať... :(.. Prosím napíšte mi čo najrýchlejšie.. :( Dakujem vám veľmi pekne. :( a ešte jednu vec sa chcem spýtať.. Jeden kamrát mi odpiručil že nech sa spýtam niekoho že či je pre toho psa je vhodna voliera.. :( može byť vo voliere??

Kniha Husky

(Simona, 20. 4. 2012 21:48)

Ahoj Ivka :*) Prosím ťa chcela by som sa spýtať, či nevieš kde by som zohnala tú knihu, ktorú si tu spomínala? Hľadala som snáď všade ale žiaľ už je asi vypredaná. Tak som sa chcela spýtať teba či o niekom - niečom nevieš. Mne by stačilo ju aj požičať, ale kde? Ďakujem za odpoveď aprajem veľa ďalších úspechov :*) Pa Sima

Iva

(Michal, 20. 4. 2012 19:16)

Ahoj, steniatkam by sa mali davat granule pre steniatka ale moze byt aj domaca strava, len nie ziadne korenene a velmi mastne jedla. SH nie su narocne na krmenie, len by mali mat aspon obcas mäsovu stravu (ciste SUROVE mäso bez varenia - maximalne trochu zohriate v mikrovlnke) aby sa im pekne vyvijala kostra, svaly a chrupavky (pri teplote nad 40°C sa v mäse nicia bielkoviny a tie su velmi dolezite pri tvorbe svalov).
Mlieko by velmi nemal pit, lebo ich zaludok v stenacom veku ece spracuje mlieko ale ked uz bude šteňa starsie tak mu to nebude dobre robit na zaludok (ale v malom mnozstve raz za cas samozrejme moze)
Steniatko treba krmit niekolkokrat denne (asi 3x denne) ale v malom mnozstve aby stena nenechavalo zvysky.
Pokial by si chcel tak sa zvyknu stenatam davat navyse aj rozne vitaminy pre rast a podobne, ktore sa daju kupit vo zverinexoch alebo u veterinara. Treba si vsak precitat ako tieto vitaminy davkovat, ci pred alebo po jedle, pripadne ci zamiesat do jedla a tak...

( na tomto linku mam napisane ako krmit psa v stenacom veku aj v dospelom a v starobe http://www.husky.estranky.sk/clanky/vyziva/ )

Prajem vela radosti a uspechov v chove :)

šteniatko

(Michal, 18. 4. 2012 19:58)

Ahoj Iva, prosím ťa, poraď mi. Keď si domov prinesiem šteniatko SH, bude mať sedem týždňov, ako ho najlepšie mám kŕmiť? Čo by si mi odporúčila? Napr. aké granule, alebo mu môžem dať nejakú domácu stravu? Môže napr. mlieko? A ako často ho kŕmiť? Za info vopred ďakujem.

Iva

(Dominik, 17. 4. 2012 21:40)

Husky su velmi inteligentne psy a daju sa vycvicit aj v takomto veku, len potrebuju skuseneho cvicitela, ktory vie kedy ma byt prisny a kedy ma zase polavit.
odnaucit ho trhat kury by sa dalo keby ste ho pevne drzali a dali k nemu kuru a zarovem ho upokojovali a dali mu najavo ze kury su priatelia a nim ublizovat nesmie... ale to zalezi hlavne od toho ako velmi je pes na tie kury agresivny...

Iva

(Lucia, 17. 4. 2012 21:36)

ano samozrejme Husky sa moze zatvarat do voliery a rozmery su lubovolne, len aby mal vlastne miesto pre budu a aspon maly vybeh (moj pes ma romery 4 x 4 m stvorcove)

FF

(Dominik, 14. 4. 2012 12:57)

Ujal som sa ročného odhodeného huskeho... chcel by som sa opýtať či sa pes v takomto veku dá ešte vycvičiť... a nedá sa nejak odnaučiť trhať kury?? :)))

Husky a voliera

(Lucia, 7. 4. 2012 19:56)

Mohla by som huskyho zatvarat do volieri?Ak áno aké rozmery by mala mať.Za odpoved vopred dakujem

Nie je hlupy

(Iva, 8. 3. 2012 13:13)

Sibirsky husky rozhodne nie je hlupy pes, je skutocne neuveritelne inteligentny, len samozrejme potrebuje aj skuseneho chovatela, aby vedel jeho inteligenciu vyuzit a usmernit, inak si s nim pes bude robit co chce

RODICIA

(Ivan, 7. 3. 2012 17:18)

ja by som chcel huskyho ale mama mi ho nedovoli pretoze si mysli ze je to hlupy pes

Michal

(Iva, 18. 2. 2012 0:04)

Ahoj, no v prvom rade vela zalezi na tom ci bude husky v dome alebo na dvore, my mame huskyho na dvore a tiez nie vzdy mame cas ist s nim von a tak, no zvlada to bez problemov. A vela zalezi aj od navyknutia stenata, ked vies ze nebudes byvat vela doma tak odporucam so stenatom nechodit az tak vela behavat aby si nezvyklo ze denne bude chodit von behavat a tak lebo v neskorsom veku by mu to chybalo.
Co sa tyka toho zavyjania tak to by mohol byt problem lebo tieto psy naozaj velmi oblubuju vytie ked sa nudia. Pokial bude pes na dvore tak tam sa uz nejako zabavi, no pokial v byte tak treba ho naucit uz od steniatka aby sa pocas tvojej nepritomnosti hral napriklad s nejakou hrackou tak sa zabavi a nebude sa nudit.

husky

(Michal, 19. 2. 2012 19:55)

Ďakujem za radu. Ak bude, tak jasné, že na dvore. Dúfam, že to zvládneme :-) a hlavne susedia...

poraď

(Michal, 9. 2. 2012 16:24)

Ahoj Iva,
poraď mi, prosím ťa. Chcem si zohnať huskyho. Dá sa to zvládnuť,
aj keď pracujem na plný úväzok, mávam poobedné zmeny a niekedy
som aj celý deň z domu preč? Nechcem, aby bol nešťastný, no viem,
že každý deň s ním nebudem môcť ísť von,napr. do prírody. A ďalej
sa ešte obávam toho povestného zavýjania. Mne to vôbec nevadí, no
susedia sú dosť citliví... Aké máš s tým skúsenosti?

Pato

(Iva, 5. 2. 2012 19:52)

rozhodne mu to nebude vadit, mozno mu bude smutno, co spoznate na tom radostnom privitani ked pridete ale inak bude v pohode. My tiez chodievame na dovolenky a tak a o huskyho sa nam stara stary otec a vynikajuco to obaja zvladaju :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »