Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Inštinkty

(Michal, 27. 5. 2012 18:53)

Ahoj Iva, chcem sa spýtať, či je možné huskyho vycvičiť, aby mu mohol človek siahať na žrádlo. Moje šteňa má 11 týždňov a keď mu strčím ruku do misky so žrádlom, začne vrčať a pár krát ma aj chňaplo. Kamarátka má kríženca (2 roky) a odmala ho privykala na túto vec. Teraz jej bez problémov dovolí siahnuť do misky. Aké máš s tým ty skúsenosti?

Re: Inštinkty

(tomas, 21. 6. 2012 13:44)

moj mi to neroby ma uz osem mesiacov ale zahazdym ked som ju chcel odnaucit tak som jej bral s misky zradlo a daval som jej z ruky papat.netrva to dlho a psik prestane napadat...dobre je pred podanim misky so zradlom mu sem tam zo stoja s misky ktoru mu ides dat zo par kuskou nech ti zie s ruky...cuuus

kusanie ivka

(tomas, 21. 6. 2012 13:37)

najlepsi spsob na to aby si ho odnaucila neziaduce skody co sposoby ako je hrizenie do ruk cikanie v byte a hrizenie veci je treba chitit psika za tlamu a priamo sa mu pozerat do oci a hresit ho... zo zaciatku je to beznadejne ale pride ten cas ked to bude zaberat viac ako keby si ho mala byt...psik nema rat tip takehoto hresenia lebo vie ze spravil zle a vtedy nema odvahu sa pozerat uprene do oci len ho nebi po tvary lebo casom ked bude stary tak je tam dost velka pravdepodobnost ze bude chciet hrist ludi do ruk aj ked ho budu chciet len pohladkat najlepsie ked mu das zo par po prdeli novinami ked nemas tak voditkom......

husky

(tomas, 21. 6. 2012 13:23)

ahoj denisa no to sa neda dokazat aby ti pes neusiel ja som mal psika dobre vycviceneho ale to je psik ktory ma vrodenu slobodu takze prenho je jedno aky plot bude vysoky ked bude chciet preliest tak to prelezie bez problemov ako macka mne psik dokazal preliest aj 3.5m plot teraz mam sucku a je spolahliva.ako som dokazal aby sa mohla volne pobehovat po meste vedla nohy a na krizovatke zastane a sadne si a caka na tvoj povel kedy moze prejst cez zebru?a bezproblemove pustenie v lese bes toho aby si netrpela ze ked zbada zajaca tak ho 3 alebo 4 dni neuvidis prinajhorsiom nikdy ja som to vyriesil troska horsim sposobom viem je to nepekne ale ide to ucine treba si zadovazit elektricky obojok ale taky s intenzitov nadstavenia podla tenperamentu plemena aby ho to moc nebolelo obojok musi mat minimalne tri funkcie a to vybracne zvukove a sokove.najprv obojok nasadime na krk a aspon 3dni ho nosi na krku bez pouzivania potom po troch dnoch mu das povel a po nom stlacis vybracne ked neposluchne tak sok .mojej sucke to stacilo raz a uz pouzivam len vibracne zvukove mam na privolanie je neuveritelne ako rychlo sa da naucit rozne povely ako je fuj nesmies zostan stekaj krutit hlavou nie prechod cez hlavnu cestu odnaucenie skakat hrabat preliezat a utekat ked ides niekde so psikom na drink.kazdy hovory ze takytok vicvik psa s obojkom je tyranie ale ide o to ako prisposobyt obojok na psa aby mu to nevadilo a nebol nejak extremne sokovany tak je to v poriadku.skus to s obojkom a uvidis ked sa ti to bude zdat ze psikovy to vadi tak cvic normalne.mojmu to nevady pouzivam to primerane tak aby sa nezvijala od bolesti neknucala ci nevalala sa na zemi od bolesti..ps dostanes to kupit v kazdom chov produkte na obiednavku lepsie je si kupit ten draksi znackovy lebo tie lacne nevidrzia tak dlho tie dobre su aj do kilometra...a maju zabudovanu vysielacku ale to su uz tie pracovne profesionalne obojky staci ked si kupis do 150e dogtrainer.tie su super

úteky

(Denisa, 20. 6. 2012 20:12)

ahoj.. chcela by som sa spýtať aký veľký by asi mal byť plot aby ho huskynko nepreskočil?? jedná sa o to že vzadu sa domov je plot vysoký ale viac starostí mi robí predok domu kedže teras sa robí brána.. a mám strach že plot bude veľmi nízky..
a taktiež mi robí starosti jeho útek ked je z vodítka.. dá sa tento pes tak vycvičiť aby som s ním mohla ísť povedzme niekam na lúku su zahádzať alebo aby si mohol zabehať bez toho aby ušiel??

Michal

(Iva, 19. 6. 2012 23:26)

Ahoj, vobec neotravujes :) kludne sa pytaj ked nieco potrebujes :)
co sa tyka toho kusania tak ked ma teraz 3 mesiace tak teprva kusat zacne. Vo veku 4 mesiacov mu zacnu rast trvale zuby a mliecne vypadavat takze bude kusat vsetko co uvidi (odporucam ho naucit na nejaku gumovu hracku - menej to potom schytaju ludia).
Treba dbat aby sa nenaucil kusat do ludi a taky najjemnejsi ale ucinny sposob je mat po ruke nejake noviny a ked kusne tak ho nimi slabo udret (pripadne rukou mu dat SLABU ,,facku" po tlame), alebo zdvihnut ruku a rázne povedat ,,nesmies" alebo ,,fuj" alebo nieco podobne, ale povedat to naozaj tvrdo aby pes pochopil ze sa na neho hnevas.
Niekedy zabera aj ked ho po tom co pokusne a povies mu ,,nie" a pokusne znovu tak ho ignorovat, jednoducho ked sa bude snazit sa ti dostat k rukam tak daj ruky prec od neho a tak, potom bude pre neho odmenou ked sa dostane k tvojim rukam a ked ho pohladis a mauci sa ze nema ublizovat, ale tento cvik je vela o trpezlivosti a malokedy sa da tym ich smutnym ociam odolat :)
V kazdom pripade sa netreba bat, vo väcsine kazde male stena akehokolvek plemena vzdy kuse ale casom si to odvykne, treba si tento ich stenaci vek aj trochu odtrpiet.

Kusanie

(Michal, 19. 6. 2012 18:33)

Čau Ivka,
zas otravujem...
Ten môj malý sopliak má tri mesiace, no kuše ako divý.
Dá sa to ešte v tomto "veku" odnaučiť? Nechcem ho mlátiť,
je na to nejaký iný spôsob? Ruky mám už samá jazva...
Za radu vopred ďakujem :-)

Tina

(Iva, 10. 6. 2012 18:43)

Ahoj, dakujem za pochvalu :)
Co sa tyka huskyho v zahrade tak to bezproblemov zvladne, ja mam tiez psa celorocne vonku. Vykonavat potrebu len na urcitom mieste sa da naucit tiez (hlavne pokial je husky este mlady) ale zo skusenosti mozem povedat ze to nebude pri jeho búde, tieto psy su akosi prirodzene cistotny. Najlepsie je mimo jeho budy nasypat bezny piesok a naucit ho chodit tam, celkom rychlo si zvyknu chodit na piesok.
S tym travnikom bude asi najväcsi problem. Samozrejme sa da vycvicit aby nehrabal travnik len to chce trpezlivost. Moj pes napriklad hrabe len na jednom mieste, kde je nauceny lezat a odpocivat a zvysok zahrady ho nezaujima, tak som mu ten jeho vykopany kusok nechala ked sa nedal tak lahko presvedcit :) ale mal takych miest viacej, len ako sa tam zasadila trava a pravidelne sa polievala tak sa odnaucil tam chodit lebo vedel ze bude mokry. Tieto psy hrabu hlavne ked sa nudia, takze pokial bude mat dost zabavy tak ho hrabat ani nenapadne.

Husky v zahrade

(Tina, 8. 6. 2012 20:12)

Ahoj, najprv by som ti chcela pochvalit stranku, velmi pekna a dostatok informacii a zrejme tomu aj rozumies kedze sama vlastnis huskyho :) mam ale jednu otazku, Zvládol by husky celorocny pobyt vonku na zahrade? Kvoli alergiam a inym aspektom som sa rozhodla ho chovat radsej vonku, tak ma zaujimalo ci je to vhodne... A dokaze sa naucit vykonavat potrebu len na urcitom mieste v zahrade? Daju sa potlacit skolny k hrabaniu travnika?

Michal

(Iva, 29. 5. 2012 15:01)

Ahoj, no ja osobne som s tymto nikdy nemala problem, mojmu psovi mozem kludne aj z misky zobrat zradlo a ani nezazera...
ale daju sa vycvicit, len to chce trpezlivost :)
1. Pri tomto cviceni dbaj, aby psa drzal niekto znami na vôdzke. Pred cviceni psa nekrm. Ponukni mu misku s malym mnozstvom nevyraznej potravy, napriklad ryze, namiesto plnej misky lakaveho jedla. Nechaj psa potravu onuchat.
2. Zatial co ta pes pozoruje, pridaj trosku mäsa do misky. Toto cvicenie opakuj pri kazdom krmeni. O niekolko dni bude mat pes radost, ked sa k jeho miske priblizis lebo to bude znamenat ze potrava bude lepsia.

Husky a voliera

(Iva, 24. 4. 2012 12:34)

a este samozrejme ze husky mozu byt vo voliere, len je treba aby mali priestrannu volieru ale nemusia mat zrovna nejako specialne velku,moj pes ma 4x4 metre stvorcove, musi mat priestor na budu a priestor na chodzu.

Husky vz zvierata

(Iva, 24. 4. 2012 12:31)

Ahoj, ja som nepisala ze husky je agresivny na zvierata, len ze ked so zvieratami nevyrasta a neni na nich zvyknuty, ze zvykne byt pre ne nebezpecny ale pokial pes vyrasta od steniatka so zvieratami tak vobec nemaju problem byt so zvieratami a dokonca su naozaj velkymi priatelmi inych zvierat. Moj pes vynikajuco vychadza s mackami aj s kralikmi dokonca aj so sliepkami a podobne, takze vazne neni treba sa obavat ze bude treba predat psa pretoze by si nezvykol na zvierata...

Iva

(Simona, 24. 4. 2012 12:26)

ja som k tej kniha prisla vlastne nahodou takze netusim kde by sa mohla zohnat. asi bude najlepsie ju objednat cez internet pretoze v predajniach skoro vobec nie je

Huskáči

(Michal, 18. 5. 2011 10:17)

Ja som si zadovážil jednu fenku pred 2mi mesiacmi. Mala vtedy uz 3 mesiace, no na nový domov si zvykla uplne v pohodke (byvame v byte). Hlavné je aby sa im človek venoval kolko moze a oni vám to oplatia svojou laskou. Moja sa zacala ucit velmi rychlo, uz ovladame zakladne povely ale privolanie nam este stale nejde, no nevzdavame to a dufame ze raz sa nam to podari zvladnut na 100% =D K tomu plznutiu len tolko ze asi pred dvoma tyzdnami sme zacali plznut prvu ligu ale nie je to nic hrozne ak ju pravidelne ceseme, moja ma rada ked jej kozustok aj vysavacom prebehnem :D strasne sa jej to paci. Ale jedna rada mala by ste sa vyvarovat dlhym pobytom na slnku lebo sa vam moze psik prehriat. Na zaver vam uz len chcem popriat co najviac krasnych huskodni =D

Napíšte čo najrýchlejšie :(

(Husky, 23. 4. 2012 12:26)

Ahojte :( ... Mám Huskyho má 5 mesiacov už teraz je na nim vidno aký je pozorný.. No proste milujeme ho celá rodina.. ale ked som sa tu dočítala že je agresivny na zvierata tak neviem ... :( bojím sa...ale teraz ked idu kolo neho sliepky tak im nič nerobí. vravel to aj doktor.-. tak sme si myslely že to je úplná blbosť..Ja z našej rodiny ho mám najradšej .. Lubim ho tak ako nikoho ineho na svete.. dávam mu celu svoju lásku :( a nechcem abysom ho musela predať... :(.. Prosím napíšte mi čo najrýchlejšie.. :( Dakujem vám veľmi pekne. :( a ešte jednu vec sa chcem spýtať.. Jeden kamrát mi odpiručil že nech sa spýtam niekoho že či je pre toho psa je vhodna voliera.. :( može byť vo voliere??

Kniha Husky

(Simona, 20. 4. 2012 21:48)

Ahoj Ivka :*) Prosím ťa chcela by som sa spýtať, či nevieš kde by som zohnala tú knihu, ktorú si tu spomínala? Hľadala som snáď všade ale žiaľ už je asi vypredaná. Tak som sa chcela spýtať teba či o niekom - niečom nevieš. Mne by stačilo ju aj požičať, ale kde? Ďakujem za odpoveď aprajem veľa ďalších úspechov :*) Pa Sima

Iva

(Michal, 20. 4. 2012 19:16)

Ahoj, steniatkam by sa mali davat granule pre steniatka ale moze byt aj domaca strava, len nie ziadne korenene a velmi mastne jedla. SH nie su narocne na krmenie, len by mali mat aspon obcas mäsovu stravu (ciste SUROVE mäso bez varenia - maximalne trochu zohriate v mikrovlnke) aby sa im pekne vyvijala kostra, svaly a chrupavky (pri teplote nad 40°C sa v mäse nicia bielkoviny a tie su velmi dolezite pri tvorbe svalov).
Mlieko by velmi nemal pit, lebo ich zaludok v stenacom veku ece spracuje mlieko ale ked uz bude šteňa starsie tak mu to nebude dobre robit na zaludok (ale v malom mnozstve raz za cas samozrejme moze)
Steniatko treba krmit niekolkokrat denne (asi 3x denne) ale v malom mnozstve aby stena nenechavalo zvysky.
Pokial by si chcel tak sa zvyknu stenatam davat navyse aj rozne vitaminy pre rast a podobne, ktore sa daju kupit vo zverinexoch alebo u veterinara. Treba si vsak precitat ako tieto vitaminy davkovat, ci pred alebo po jedle, pripadne ci zamiesat do jedla a tak...

( na tomto linku mam napisane ako krmit psa v stenacom veku aj v dospelom a v starobe http://www.husky.estranky.sk/clanky/vyziva/ )

Prajem vela radosti a uspechov v chove :)

šteniatko

(Michal, 18. 4. 2012 19:58)

Ahoj Iva, prosím ťa, poraď mi. Keď si domov prinesiem šteniatko SH, bude mať sedem týždňov, ako ho najlepšie mám kŕmiť? Čo by si mi odporúčila? Napr. aké granule, alebo mu môžem dať nejakú domácu stravu? Môže napr. mlieko? A ako často ho kŕmiť? Za info vopred ďakujem.

Iva

(Dominik, 17. 4. 2012 21:40)

Husky su velmi inteligentne psy a daju sa vycvicit aj v takomto veku, len potrebuju skuseneho cvicitela, ktory vie kedy ma byt prisny a kedy ma zase polavit.
odnaucit ho trhat kury by sa dalo keby ste ho pevne drzali a dali k nemu kuru a zarovem ho upokojovali a dali mu najavo ze kury su priatelia a nim ublizovat nesmie... ale to zalezi hlavne od toho ako velmi je pes na tie kury agresivny...

Iva

(Lucia, 17. 4. 2012 21:36)

ano samozrejme Husky sa moze zatvarat do voliery a rozmery su lubovolne, len aby mal vlastne miesto pre budu a aspon maly vybeh (moj pes ma romery 4 x 4 m stvorcove)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »