Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dakujem velmi pekne

(miriam, 16. 9. 2010 15:16)

dakujem velmi pekne :) prechadzky su vlastne take iste ako s nasymm starym ovciakom len som si chcela overit pretoze sme vzdy mavali vlciakov a teraz odrazu huskyho je to predsa len ine plemeno. vtedy sme mali psa a pred tym tiez takze asi u psa ostanem :D dakujem velmi pekne a nech sa dari :D

Miriam

(Iva, 14. 9. 2010 17:42)

1. co sa tyka otazky prechadzok tak ide hlavne o to na co sa pes nauci, myslim tym ze ked bude pravidelne 2x denne chodievat von od steniatka tak mu to nebude vadit a postaci mu to. (Horsie to je ked je pes zvyknuty na dlhe trate behania a ma zrazu prejst na prechadzky 2x denne.) No odporucam urobit tie prechadzky zaujimave, aby sa pes zabavil a nenudil sa (spestrit prechadzky nejakou hrou alebo navstivit kynologicke prekazky)
dlzka prechadzky je vacsinou individualna podla stylu zivota psa (odporucam s nim chodit behavat) ja osobne chodievam so psom von na bicykli asi po 5 km trati priemernym tempom a pes sa unavi.
2. pes alebo fenka ?
je to otazka osobitna podla toho co vam viac vyhovuje
Fenka je vo vacsine pokojnejsia a pritulnejsia, no neznamena to, ze pes neni pritulny, ja mam psa a pritulnejsie zviera asi neexistuje :)myslim ze povahovo su husky uplne rovnaky (ci fenka alebo pes)
3.Harajuca fenka
kedze chovam psa a fenku som este nemala tak nemozem vraviet z vlastnych skusenosti, no v kazdom pripade fenka husky je uplne rovnaka ako ostatne. neviem o tom ze by nejako smrdeli.

Veronika

(Iva, 14. 9. 2010 17:25)

plznutie je naozaj velmi silne u tohto plemena, hlavne ked zije v nasom miernom pasme, kde nie je ustalene pocasie ale strieda sa...
najviac plznu s prichadzajucim letom a inak celorocne stracaju srst miernejsie...
myslim, ze co sa tyka plznutia je najvacsi problem prave v lete v obdobi máj - august, kedy kompletne vymienaju zimnu srst za jemnejsiu letnu.
plznutiu clovek nezabrani ale pravidelnym a dôkladnym cesanim sa srst rychlejsie vymeni a velke plznutie skonci skorej.

chlpy,chlpy a dlsie chlpy...

(veronika, 13. 9. 2010 16:25)

nuz chcela by som sa opytat ci je toplznutie az take strasne ako sa o nom pise, dalo by sa zredukovat pocas plznutia castim cesanim srsti? Dik...

prechadzky

(miriam, 13. 9. 2010 15:36)

no takze kde mam zacat... chceme psika - huskyho a ja neviem ci mu bude stacit 2x denne ako nasmu staremu vlciakovi alebo aj viac ? stacia mu zopar kilakove prechadzky aleb potrebuje aj 10 kilometrove?
a taktiez by som sa chcela poradit neviem ci psa alebo fenku? co je povahvo lepsie ... nesmdi fenka ked sa hara a pod.? vopred dakujem za odpoved :D

nie je za co :)

(Iva, 15. 8. 2010 19:04)

tak potom vela stastia s chovom :)

dik

(aha dikk, 15. 8. 2010 13:54)

Samozrejme chodil by som s nim von kazdy den mozno aj 2-3x dakujem za odpoved

odpoved

(Iva, 14. 8. 2010 22:49)

Ahoj, samozrejme husky sa da vycvicit aby posluchal na slovo, hlavne musi vediet kto je panom, a cvicenie mu nerobi problemi pokial sa zacina od steniatka.
Co sa tyka chovania tohto psa v byte, dalo by sa pretoze toto plemeno je velmi cistotne (teda pokial sa zmieris s tou kopou chlpou co nekonecne produkuje, ale neslinta a da sa lahko naucit aby sa pytal von)ale problem by tu bol s vybehom. Treba pamätam na to ze tento pes je stavany na behanie na velke trate a byť zavrety v byte nie je nic prenho. V tomto pripade ide o styl zitia majitela - ci by bol majitel s nim ochotny behat alebo mu najst nejaku zabavu (napriklad na kynologickych tratiach, alebo vylety na bicykli...) aby sa dost unavil a nenudil sa inak by dost pravdepodobne zacal v byte vyvadzat nicenim veci.
Myslim ze by mu stacila aj denna prechadzka spojena s nejakou hrou (aportovanie, alebo len santenie).

otazka

(otazka, 14. 8. 2010 18:16)

Ahoj mas pravdu husky je krasny a inteligentny pes ale da sa vycvicit aby posluchal na slovo a je vhodny do bytov?pls porad:)

Henrych - odpoved

(Iva, 12. 8. 2010 20:06)

Sibirsky husky je ciste slachtene plemeno.
Aljasky husky je krizenec medzi (najcastejsie) chrtom a sibirskym husky. Aljasky husky sa dost vyuziva ako doplnenie do zaprahu pretoze zdedi vytrvalost po husky a rychlost po chrtovi.

otazka

(Henrych, 12. 8. 2010 4:05)

Ahoj....chcel by som sa opytat aky je rozdiel medzi Sibirskym a Aliaskym Huskym? prosim v skratke diki :)

:) hotovo :)

(Iva, 30. 7. 2010 12:49)

asi po dvoch rokoch som si zase vytvorila icq lebo som uz nevedela ani cislo a uz vobec heslo :)
icq cislo : 613642811
a na skype som registrovana ale neviem s tym robit takze tam nechodim :)

aoj

(ilya, 29. 7. 2010 21:30)

no kua ja tam nechodim vazne nemas to icq?? alebo aspon skype.....

Ahoj ilya

(Iva, 29. 7. 2010 20:43)

dakujem :) a ano ja som zakladatelkou :)
kontakt - asi najcastejsie chodim na facebook
som tam ,,Ivana Iwush Mikušová" ale kedze takych tam je asi viac tak si ma daj vyhladat cez moj prihlasovaci e-mail : mikusovaanavi@centrum.sk
Rada si pokecam a odpoviem na otazky :)

husky

(ilya, 28. 7. 2010 14:32)

ahoj:-)

Celkom podarena stranka...zakladatelom si ti na tich foto s tim psom? nedas mipls ta na teba niaki kontakt icq alebo nieco podobne chcel by som si trocha pokecat a spitat sa par veci....D

Iva

(Yaya, 28. 3. 2010 23:03)

Ja si myslim ze som sa mojej huskyne venovala az pilis nasi mi naopak vaveli ze jej uz musim liezt na nervy:D... Ale v lese by som sa ju isto neodvazila pustit na volnobeh asi sa o nu pilis boim

husky - rada

(Iva, 11. 3. 2010 15:42)

Ahoj, podla mojho nazoru husky je vhodny pes pre vasho dedka. Hlavné je si zobrat steniatko huskyho, aby si lahsie a rychlejsie zvyklo na podriadenie sa hovawartovi a aby si zvykalo na lesnu zver. Na prechadzky po horach je husky ako stvoreny a osobne moj husky miluje vylety do lesov.... len je dost podstatne ho vychovat na to aby sa nerozbehol za zverou, kedze ma silny lovecky instinkt, ale pri castych vyletoch si rychlo zvykne a bude velmi prijemnym spolocnikom.
Prajem vela stastia s chovom... :D

husky

(lejla, 10. 3. 2010 16:01)

Ahoj, máte krásnu stránočku. Potrebovala by som poradiť. Hľadáme psíka pre môjho veľmi aktívneho dedka ktorý býva na samote u lesa avšak s oploteným pozemkom.Dedko je tiež vašnívý hubár a rád sa túla po horách a potrebuje k tomu aktívneho spoločníka.Doma máme dominantného psa hovawarta a dosť často sa s dedkom navštevujeme. Chcela by som sa Vás opýtať či by bol husky vhodný či už z hľadiska znášanlivosti s druhými psami a vôbec či by vyhovoval životnému štýlu môjho dedka. Za odpoveď vopred ďakujem. :-D

odpoved - yaya

(Iva, 3. 2. 2010 13:23)

Ale ved ja netvrdim, ze poslusny husky nemoze byt, len ked sa tomu psovi majitel nevenuje tak potom su problemi s utekanim. Tiez som kedysi zazivala stavy, ze som bola strachom bez seba, kde mi beha pes a teraz je v pohode pri mne a nenapadne ho utiect. A v tom,ze uteky by sa nemali riesit bitkou suhlasim a beriem to automaticky. A tiez suhlasim s tvojou poslednou vetou... :D

Nesuhlasim

(yaya, 30. 1. 2010 15:07)

Sama mam doma 10rocnu femku huskyho JE to velky mazel. Ked bola mladcia bol to majster utekou chcelo to velku davku trpezlivosti niekedi sme trpli strachom a vislovene sme ju nahanali alebo nam ju doniesli domou po 3dnoch z vedlajsich dedin ale teraz posledne 2roky je to najlepsi pes na svete pokojne mozme nehat otvorenu branu a nasu havinu ani nenapadne zmiznut. uteky by sa hlavne nemali riesit bitkou ale vrelim privitanim pretoze bitka spusta casto podnety na utek a to nie len v priapade Sibirskehu huskyho. Kto si chce zaopatrit toto plemeno musim mat vela trpezlivosti. A myslim si ze sibirky husky vie byt verny spolocnik a kludne vidrzi aj 10hodin lezat pri vasich nohach len mu treba venovat vela energie a lasky


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »