Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re: Re: Tomas

(Emilia, 18. 10. 2013 16:17)

nasa nika je najuzasnejsi sibirsky hasky mame ju od malicka no uz je z nej stara dama ma 12 rokov ale stale je prešibaná výmyselníčka ked odíde do psieho neba urcite si znova obstarame toto plemeno.Zistila som že zapadla do nasej rodiny na 100% sme tiez taký trochu t vrdohlavý a hlavne milujeme pohyb a volnosť ako ona je to další člen nasej rodiny

Vycvik

(Vladimír, 24. 2. 2013 12:55)

Zdravim, po tom vsetkom co tu citam rozmyslam ci mam normalneho psa :) mam 3 mesacne stena, po prvom tyzdni ucenia ovlada povel ku mne a povel sadni, zda sa mi to az prilis lahke co vy nato? Ale jedna vec ma hneva, pocuva na povel ku mne, ale ked ho chcem zavriet do klietky tak neposluchne, ani za odmenu. Poradite mi?

Re: Vycvik

(Michal, 9. 3. 2013 21:09)

Skus mu dať "lepšiu" odmenu, niečo ine, aj ten môj na toto vždy naletí :-D

Re: Re: Vycvik

(Vladimír, 23. 3. 2013 14:26)

Super vdaka, ta odmena zabrala,,no teraz mi nejako strajkuje, nie vzdy pride a zavolanie, uz nepomaha ani odmena :(

Re: Re: Re: Vycvik

(Michal, 27. 3. 2013 19:00)

Ha ha, pozname, husky je asi najprešibanejši pes na svete :-D
Skus zas zdvihnuť priečku vyššie. Moj urobi aj nemožne, keď
mu dam sušene bravčove ucho :-D

uteky

(nika, 13. 3. 2013 14:56)

ahoj uvazujem nad tym ze si kupim stena sibirsky husky ale nemam prenho klietku len budu a niesom si ista ze ci ho mozem nechat len na reťazi ci sa nahodou neotrhne lebo mi nemame za polom ohradene je tam dalej les a toho sa bojim ze si ho kupim a hned mi utecie :( pomozte mi :(

Re: uteky

(Iva, 14. 3. 2013 22:09)

Ahoj, no treba mu kupit naozaj silnu a pevnu retaz (odporucam vyberat vazne taku pevnu, ktora by udrzala aj dospeleho koňa a hlavne karabinu na kone, bežné karabiny bezproblemovo vysklbne a ani si to nevsimne), ako stena sa neodtrhne ale problem by mohol byt ked vyrastie ... sami od seba sa nezvyknu utrhnut z retaze, len keby ich vyprovokovalo, ze by videl zajaca alebo nieco ze by sa chcel hrat a utrhol by sa... to zalezi na temperamente jedinca... ale husky sa vo väcsine zvyknu sami vratit z takychto ,,vyletov".

Re: Re: uteky

(nika, 15. 3. 2013 20:09)

dakujem za radu :) tak skusime zohnet tu retaz alebo klitku dakujem :)

je to hrúza

(bado, 16. 8. 2012 0:06)

mali sme doma 4 mačky sused si kupil psa sibírsky husky a od vtedy nemame nič je to hrozný pes zožerie všetko čo sa pohne kury zajace atď.

Re: je to hrúza

(Iva, 16. 8. 2012 0:35)

My mame doma činčilu, kralika a plno maciek a nas husky s nimi vychadza uplne super, v podstate ich uplne ignoruje....
Husky maju silny lovecky instinkt a ked nie je v styku so zvieratmi a uceny na ne od steniatka tak sa tomu da zabranit velmi tazko, pokial vobec :/

Re: je to hrúza

(Iva, 2. 3. 2013 0:19)

podla jedneho psa nemozete sudit vsetkych ... ja mam doma huskyho ktory nikdy neublizil ziadnemu zvieratu... a to ich mame doma dost, vcetne malych maciatok ktore sa s nim hravaju...

husky

(sara bilakova , 23. 9. 2012 13:31)

husky je naj naj naj naj naj najkrasji pes na svete ani jeden pes nieje krajsi ako husky

Re: husky

(evca, 25. 2. 2013 14:18)

My chováme huskyho v byte aj na chalupe striedavo.Je takmer celý biely s obidvoma modrými očami.Je to miláčik celej rodiny.Proste maznáčik.Keď pozeráme televízor ,väčšinou musí byť pri nás s chrbátom opretým o nás.Je veľmi mierumilovný , s každým kamarát a keď sa na vás pozrie modrými očami , neviete mu odolať. Jedinou nevýhodou je len množstvo vypadanej srsti cca 2x do roka .
Kto váha s kúpou tohto plemena,vrele odporúčam a nevymenila by som ho za žiadne iné plemeno.

Re: husky

(evca, 25. 2. 2013 14:21)

Na 100% s ú h l a s í m !!!!!

..........

(Elizabeta, 2. 1. 2013 12:52)

Dakujem za rady o husky ale co vicvik.
Daju sa lahko vicvicit.

Hladam!

(Peter Simoncic, 2. 11. 2012 22:17)

kto preda sibirskeho huskyko za cca:60 Euro som student a chcem si ho kupit za svoje.Dakujem

husky

(Natália 30.10.2012 19:12, 30. 10. 2012 19:21)

podľa mňa je Sibírsky husky veľmi pekný pes.Síce som ho ešte nemala ale podľa tíchto vecí to viem.Niektoré komentáre ktoré som tu čítala sa mi veľmi nepáčia.Tieto veci sa taktiež nazavajú tíranie.
Chcela by som vám niečo povedať:ak si myslíte že tento pes je ten najhorší mýlite sa ale možno mate aj pravdu.Každý si vybere to čo chce sám.

Hladam

(Patrik, 28. 9. 2012 15:48)

Ahoj
nepredavate huskyho stena niekto v priatelnej cene ? Ma na mysli aby mal okolo 4-8 tyzdnov . Este studujem a chcem si ho zaplatit sam tak aby som mal peniaze aj na hracky , voditko atd.... Dakujem

Vďaka

(Michal, 6. 7. 2012 22:21)

Ďakujem ti za radu. Pokúsim sa s tým niečo robiť...
Už pár krát mi napadla pochybnosť, či to bola správna
voľba (s tým huskym). No niekedy platí, že človek musí najprv skúsiť, až potom uvidí, či urobil dobre. V podstate to zatiaľ neľutujem. A nech
je, aký je, nevymenil by som ho za nič na svete. Je to pre mňa aspoň
taká výzva... Ja osobne mám veľkú radosť, aj keď na ňom vidím aspoň také malé krôčiky úspechu. Takže, máme čo robiť...
Ešte raz ďakujem. Ozvem sa, ako pokračujeme :-)

Re: Vďaka

(Iva, 7. 7. 2012 1:20)

Husky su uzasne psy :) ja som mojho zachranila od nezodpovednych chovateliek, ktore ho chceli dat utratit pretoze ich neposluchal, vtedy mal uz rok a pol, nemala som to s nim lahke ho vycvicit a naucit ho respektu v takomto veku ale s trpezlivostou prichadzaju uzasne vysledky. Moj pes ma teraz uz 10 rokov a neviem si predstavit uzasnejsieho psa :) Obcas ma dokaze naozaj vytocit ale nikdy by som ho nevymenila a viem ze mi jedneho dna bude neskutocne chybat :)
Takze drzim velmi palce nech sa dari a nech z neho mas tiez taku radost ako ja s mojim psom :)
A nie je za co :) rada som pomohla a keby nieco tak sa kedykolvek mozes na nieco spytat :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »