Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nechce chodit von

(iva, 7. 5. 2014 7:22)

dobry den, chcem sa opytat, ako naucit psika chodit po vonku na obojku..mame steniatko..po dvore beha v pohode, vystraja, vsetko super..ako vyjdeme za branku,lahne a nepohne sa, nechce ist..

Re: nechce chodit von

(Mária , 17. 10. 2015 11:14)

Ono ju to časom prejde... :-) a vonku vás bude ťahať von ona ;-)

Beauceron a Husky

(Viktória, 17. 7. 2015 20:06)

Ahoj ... Moja sestra si ide kúpiť beaucerona a ja by som chcela huskyho ... Myslíš si že je to dobrý výber??? Keď budú spolu???

Ušká vo vode

(Viktória, 17. 7. 2015 20:05)

Ahoj ... Chcéla by som sa spýtať že psík nemôže mať v uškách vodu ...a to keď ide plávať do vody a je úplne ponorený ... Táák sa mu dostane do uškách voda nie??? Či??? To má ako plávať???

Kastracia

(Denisa, 14. 4. 2015 7:59)

Dobry den,chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s kastraciou u Huskyho,ako sa mu zmeni povaha.Mame huskyho v byte ma 8mesiacov,a po roku ho chceme dat kastrovat,uz teraz skace na sucky a doma obcas zavija ked vonku zaciti sucku.Dakujem

Re: Kastracia

(Iva, 14. 4. 2015 15:44)

Dobrý deň, ja mám kastrovaného Husky ale neviem vám povedať, či sa mu po kastrácii zmenila povaha (kastrovali ho predchádzajúci majitelia a ku mne sa dostal už vykastrovaný) ale odkedy ho mám je povahovo vynikajúci :) nezlenivel, vždy bez problémov poslúcha, neútočí bezdôvodne na psov a ani sa nijako zvlášť nezaujíma o fenky... Pokiaľ po ňom nechcete šteniatka, tak je dobré dať ho kastrovať - predlží sa aj dlžka a kvalita života lebo telo nebude zaťažované hormónmi. (Môj husky má 14 a pol roka a stále je vo výbornej kondícii... Je to aj tým, že je o neho čo najlepšie postarané ale aj kastrácia na tom urobila svoje...) Kastrovaný pes sa žíje priemerne o 2 roky dlhšie ako nekastrovaný, len treba dávať pozor na obezitu lebo kastráti sú na ňu viac náchylní.

Cena

(Tereza, 24. 12. 2014 23:00)

Ahoj mam uz 1 psa Yourksirha ( nvm to pisat) ale velmi chcem psa Huskyho.. Ale neviem cenu.... Prosin napiste cenu

Cena

(Tereza, 24. 12. 2014 23:00)

Ahoj mam uz 1 psa Yourksirha ( nvm to pisat) ale velmi chcem psa Huskyho.. Ale neviem cenu.... Prosin napiste cenu

1 alebo viac

(brano, 25. 11. 2014 9:39)

rozmyšľam nad kupou sibírskeho huskyho. No dočítal som sa že mu je lepšie medzi svojimi tak sa chcem spytat či stačí jeden alebo mal by som kupit aspoň dvoch

Re: 1 alebo viac

(Iva, 25. 11. 2014 23:49)

Ahoj, kľudne stačí jeden pokiaľ dostane dosť pozornosti :) rozhodne nie je pravidlom kupovať hned´ dvoch. Vo svorkách si naozaj výborne rozumejú a vedia sa sami pekne uhrať ale pokiaľ nebude bývať celé dni sám a budeš sa mu venovať, tak mu v podstate nahradíš člena svorky a bude úplne spokojný :)
Ja mám jedného huskyho a on sa ani nechce hrávať s inými psami, radšej sa hraje a mazná s ľudmi, ale to je individuálne u každého psa :)

váha fenky

(Maya, 10. 7. 2014 21:48)

Ahojte mám doma 1,5 ročnu sučku.Jedine čo ma trapi je váha.Na internete som sa dočitala že by fenky mali mat do 25kg.No moja herečka ma 38kg a vyškovo je aj dost velka.Myslite si že je to v poriadku?

Re: váha fenky

(Iva, 15. 7. 2014 1:37)

Ahoj, sučky môžu mať priemernú hmotnosť okolo 24-30 kg podľa ročného obdobia (v zime sú podstatne ťažšie), no aj tak sa mi zdá 38 kg dosť. Ale pokiaľ je vyššia ako by mala byť ( nad 60 cm) , tak môže byť aj 38 kg.

šteňa

(alexandra, 14. 6. 2014 22:13)

Zdravim, o par tyzdnov budeme mat steniatko huskyho(sucku).Mame obrovsky dvor mame tu aj par stromov.Ked sa prejde cez cestu mame tu hned siravu a na druhej strane mame take male mestske jazierko.Uz sme mali huskyho a s tym sme tam chodili kazdy letny alebo jarny den(iba ked bolo teplo) plavat a kludne sme ho pustili a ked vyliezol z vody tak pobehal si okolo ludi normalne ich olizal a niektori ho aj pohladkali.Okrem toho sme ho bravali na chatu a bravali sme ho kazde rano a vecer behat do nedalekeho parku alebo do lesa.Susedia maju psa a ten niekedy prebehne ked k nam ide susedka a husky s nim vobec nemal problem.Nebol s nim vobec ziadny problem ale teraz ked chceme zase huskyho, no teraz sucku tak mam trosku strach ci nebude behat za psami alebo ci sa nebude nejak inak spravat. Niekto mi vravel ze sucky su lepsie ale ja tomu velmi neverim.Ma tu niekto sucku huskyho poradite mi ako na nu?

Re: šteňa

(Adam, 23. 6. 2014 13:12)

toto sme si čítali pred tým ako sme si kúpili Huskyho a sú tu samé blbosti .. bereme ho od malička do lesa upne na voľné prostredie a ked beží daleko zapískam a vždy príde. Dalej mame dvoch maličkych psou a vždy su na zahrade s huskym a nikdy sa nič nestalo vždy sa pekne hraju ..
Nó je pravda že musí mať veľky výbeh a má veľa energie :) vďaka tejto stránke sme si ho skoro nekupili ale naštastie polka vecí čo tu sú napísané niesu pravda -.-

Re: šteňa

(Adam, 23. 6. 2014 13:18)

Zdravím .. Máme 3 a pol mesačnú sučku a niesu žiadné problémy máme ešte 2 malých psíkov a vždy su na záhrade s ňou a nikdy do seba ani nekusli :) raz sestra nechala nechtiac otvorenú bránku všetky 3 psi ušli ale Husky zostal pekne pri bráničke. ked mala 3 mesiace už vedela poveli Sadni, Ku mne, Ľahni, a jeden povel sme ju učili pol dna :) ale zas každý psík ma iný charakter ale my s ňou nemáme žiadní problém

Blbosť

(Adam, 23. 6. 2014 13:11)

toto sme si čítali pred tým ako sme si kúpili Huskyho a sú tu samé blbosti .. bereme ho od malička do lesa upne na voľné prostredie a ked beží daleko zapískam a vždy príde. Dalej mame dvoch maličkych psou a vždy su na zahrade s huskym a nikdy sa nič nestalo vždy sa pekne hraju ..
Nó je pravda že musí mať veľky výbeh a má veľa energie :) vďaka tejto stránke sme si ho skoro nekupili ale naštastie polka vecí čo tu sú napísané niesu pravda -.-

BOJIM SA , ZE KUSNE

(IVA, 7. 5. 2014 7:26)

dobry den, dalsia otazka sa tyka toho,ze psik je hravy, zivy, temperamentny, to je vsetko ok, ale dost *chniape*papulkou,ked pride k cloveku..az mu zuby cvaknu..musime ho vela upozornovat, aby nekusol..ale moc to nepomaha..nehrozi, aby som mu dala nieco jest z ruky..to by som asi prisla o palce..

Leto

(Paťo, 12. 2. 2014 20:18)

Zdravim chcel by som sa spytať ako husky znáša teplo a letne obdobia? lebo si ho planujem zaobstarat.Dakujem

Re: Leto

(Iva, 12. 2. 2014 21:39)

Zdravim, husky je velmi prisposobive plemeno a teplo mu nijako zvlast nevadi... dolezite je hlavne aby sa mu pred letom vycesala zimna srst aby ho zbytocne este viac nezahrievali vypadane chumace (moj husky pravidelne plzne okolo marca - aprila a pripravte sa na velmi velku hrbu chlpov) ... inak je to uplne rovnako ako s inymi plemenami... ked je velmi horuco tak odporucam ho poliat niekolkokrat denne vlaznou vodou a treba mu tu vodu vmasirovat do kozucha az ku kozi lebo inak mu voda len stecie po srsti a nema to nijaky ucinok - a pozor na oblievanie hlavy aby sa mu do usi nenabrala voda (nie velmi studenou alebo ladovou vodou aby z toho nedostal šok) pripadne mu nachystat nejaku vaňu v ktorej by sa mohol ochladit a miesto kde sa moze skryt do tiena ( - moj husky ma nad celou ohradou strechu aby na neho nepalilo slnko a v zime aby na neho nepadal sneh alebo neprsalo, ohradu ma vybetonovanu a ked su horucavy polievame aj betom studenou vodou aby si na to mohol lahnut a mohol sa schladit ) ... moj husky velmi rad lezava na trave a vyhrieva sa na slnku a väcsinou to u nas funguje tak ze cez den ked su horucavy ho oblievam tou vodou a vecer ho bravam aby si zaplaval v jazere, husky vo väcsine miluju vodu a dokazu v nej zostat naozaj dlho ale necudujte sa pokial sa mu nebude to polievanie pacit - moj to napriklad nema rad ale potom je mu viditelne lepsie ale ovela radsej ide sam do vody a plava.
Dalej s vychadzkami odporucam rano alebo az na vecer, rozhodne nie cez obed ked su horucavy (moznost skolabovania na slnku) a hlavne opatrne pokial ma chodit po asfalte alebo rozpalenom betone lebo sa im mozu spalit labky a byva to dost bolestivy a dlhodoby problem, lepsie je preventivne sa dotknut cesty a skontrolovat ci nie je priliz horuca nez na nu poslete psa, zvlast opatrne na miesta kde byva aj vecer este miestami roztopeny asfalt lebo sa moze nalepit na labky a len tazko sa to da dole a mozu vznikat opuchy a zapaly. Velmi odporucam po kazdej prechadzke (ci uz v lete alebo v zime) poriadne skontrolovat zospodu labky a aj medzi prstami - niekedy sa im zvykne prilepit nejaky bodliak medzi vankusikami a oni si ho nevedia vytiahnut a zasa mozu vznikat zapaly a infekcie, v zime ked behaju po snehu im mozu primrznut kusky ladu medzi prstami = zapaly... Vela ludi tieto kontroly podcenuje a potom za to psy trpia a pride sa na to az ked to psa tak boli ze zacne krivat a to uz zvykne byt infekcia rozsiahlejsia = dlhsie a narocnejsie liecenie...
V pripade dalsich otazok sa nevahajte spytat :)
S pozdravom Iva :)

Vycvik

(niki, 25. 11. 2013 21:23)

Ahoj mam taky problem že keď som doma a cvičim môjho huskyho tak pekne poslucha ale keď ideme na prechadzku akoby som ani neexistovala poviem mu povel a on ani neotoči hlavu aby sa na mňa kukol čo chcem.... A skušala som aj zobrať pamlsok a nefungovalo to.......Som z toho zufala..... Vopred ďakujem za odpoveď :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »