Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

HUSKY a práca

(Igor, 8. 10. 2011 14:30)

Ahoj. Mám jednu otázku. Pracujem ako záchranár na sanitke a mám veľmi aktívny prístup k životu ( turistika, beh, skialpinizmus, príroda...). Žijem v drevenici bez oploteného pozemku na okraji vidieka, prakticky v lese. V práci však trávim veľa času, minimálne 12, niekedy aj 24 hodín. Rád by som sa chcel dozvedieť od skúsených chovateľov, či to nie je veľká prekážka hlavne vo výchove. Ďakujem .

HUSky

(Husky ;), 27. 9. 2011 18:39)

Ahoj,ja sa chcem len spýtať že či je dobré kupovať Huskyho keď máme jedného 5-ročného Maltezáka a bývame v byte a chceme aby to bol pes nie fena tak že či na seba nebudú náhodou zlí keď nebudeme doma a neplzne veľmi?

husky

(anetka, 26. 9. 2011 16:14)

teda samicu a samca

husky

(anetka, 26. 9. 2011 16:13)

najkrajsi pes je husky chceme mat psika huskyho ale nemame dobre oplotenu zhradu a prosim poradte mi mena pre chalana a dievca

Husky

(Miška, 10. 7. 2011 18:49)

Moj pes TINA nar.9.11 bude mat 19.7. 8mesiacov zo začiatku sa učila povely velmi rychlo no tiež privolanie nie a nie prist.Už začala plznut,no ani sme sa hrat s nou nemohli lebo na každom boku srst.Včera sme ju vyčesavali tu staru srst.Možno aj 1kg srsti WAW!Budeme ju pripuštat tak že bude mat šteniatka.No ale až potom.

--------------------

(pato , 4. 7. 2011 21:21)

POMILIL som sa to npod tymto malo byt husky nie hosky

hosky

(pato, 2. 7. 2011 9:06)

hladam maleho psika huskyho prosim poradite mi nejakeho alebo nejaku stranku

Husky :)

(monča, 10. 5. 2011 23:45)

Husky je úžasný psík.. Veľmi inteligentný, občas hyperaktívny, a riadny flegmatik :) Skoro vôbec nešteká, občas len zavýja. Na stráženie sa nehodí, pretože sa skamaráti hneď s každým cudzím človekom, tak pred "zlodejmi" by vás veľmi neochránil :) A to plzutie je dosť veľký problém, len prejde okolo mňa a už mám celé nohavice od srsti. A vie byť aj potvora niekedy. Minule utiekol z domu, po pár hodinách sa vrátil s kačkou v ústach ako najväčší frajer, položil ju do stredu dvora a čakal či ho zato pochválime, vtedy roztrhal susede 5 kačiek :) Ale odporúčam, a hlavne do domu!!! :)

Lula

(Iva, 23. 4. 2011 20:57)

Ahoj, plznutie sa da zvladnut uplne v pohode, najhorsie je len obdobie okolo aprila a maja, ked plzne najviac ale nie je problem to zvladnut. Ja osobne vzdy v tomto obdobi psa raz za tyzden vycesem uplne poriadne a inak len raz za den preventivne :)

pĺznutie

(Lula :), 23. 4. 2011 1:59)

Ahoj. Už dlhšiu dobu snívam o tomto psíkovi. Som ochotná mu venovať všetok moj volný čas. Jediné z čoho mám obavy je to pĺznutie. Dá sa to v pohode zvládnuť? Pretože bývam v byte a bojím sa že tie chlpy by boli všade. Či by to nebolo miernejšie keby som ho zakaždím poriadne vonku vykefovala. Hrozne toto plemeno chcem. Ďakujem za odpoveď.

Mirka

(Iva, 14. 4. 2011 12:30)

samozrejme sa da vycvicit len potrebuje cvicitela ktory ma uz nejake skusenosti s vycvikom a moze sa mu venovat trpezlivo a vytrvalo ... tieto psy by trpeli keby zili ako vo vezeni takze rozhodne ich nedrzat cely zivot v klietke alebo stale na vodidle.

HUSKY

(MIRKA, 13. 4. 2011 15:28)

ja sa chcem opytat, ci to ten pes sa ako da vycvicit, aby bol poslusny a prisiel na zavolanie, to akoze sa bude cely zivot citit ako vo vezeni???

Mirka

(Iva, 31. 3. 2011 12:36)

co sa tyka cvicenia, tak tieto psy sa daju lahko vycvicit, ked maju skuseneho cvicitela... pokial nemas skusenosti s vycvikom psov odporucam si nastudovat zopar knih o vycviku psa. tieto psy su velmi sebavedome a sebestacne preto maju obcas problem s poslusnostou. v prvom rade musi vediet kto je pan potom uz je vsetko jednoduchsie. vycvik u tohto plemena musi byt dorazny - napriklad ked sa jej povie ze nesmie skakat na sedacku tak NAOZAJ nesmie, ziadne vynimky.
stenata sa zvycajne zacinaju cvicit od 6. mesiaca takze zatial ju treba naucit na to aby prisla na privolanie a naucit pravidla nejakych hier (pri ktorych je treba pohyb) popripade len skusat nejake cviky, ale od toho 6. mesiaca uz poveli ako sadni, lahni cvicit poriadne a hlavne postupne

Pato

(Iva, 31. 3. 2011 12:23)

je tu aj moznost obojkov proti stekaniu (posobia aj proti vitiu) je to obojok ktory pri zachyteni stekania alebo vitia vyda clovekom nepocutelny a psovi neprijemny zvuk ( viac na http://www.petpark.sk/obojky-proti-stekaniu )
nemam vsak s tymto obojkom skusenosti takze neviem povedat ci je naozaj ucinny...
osobne odporucam psa unavit... moj pes vije len ked sa nudi a chce ist behat, tak skus ho poriadne vyhebat a unavit a sleduj ci to zabera

HUSky

(Mirka, 30. 3. 2011 9:59)

JA mam huskyho A ja to najkrajsi psik......len mam obavy ci sa bude dat lahko cvicit??? uz ma 4 mesiace a zatial sa jej neako nechce...newe mi nekto poradit???

HUSKY

(pato, 29. 3. 2011 13:35)

ale v noci ked zavija co mam robit
(susedoch zobudi svoji zavijanim)

pato

(Iva, 25. 3. 2011 20:30)

husky sa neda odnaucit zavijat je to jeho prirodzena vlastnost... maximalne ked zavija tak tym naznacuje ze sa nudi a vacsinou chce ist behat, po vybehani je kludnejsi (aspon moj husky je taky)

HUSKY

(pato, 24. 3. 2011 13:10)

Ako ho odnaucit zavijat alebo tomu predoist?

Husky

(nikuska, 1. 3. 2011 17:32)

poradte my nejake meno :)

HUSKY

(LUBO, 27. 2. 2011 0:25)

Odporúčam všetkým ktorí majú radi pohyb a prírodu mali sme huskyho 16 rokov zdôraznim že jedného v byte paneláku a tie zážitky pekné aj zlé sa nedajú opísať iného psa by som nechcel. Dožila sa krásneho veku a bola obľúbená v celom okolí pre svoju vynikajúcu povahu.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »