Choď na obsah Choď na menu
 


Je Sibírsky husky pes pre Teba ? ? ? ?

16. 3. 2009

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.
 
Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a Sibírsky Husky nie je v tomto smere výnimkou. Pre môjho husky je hrabanie tá najlepšia zábava aká môže byť. 
Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú aj hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Husky je neuveriteľne inteligentné plemeno a pre skúseného cvičiteľa nie je problém ho dokonalo vycvičiť. Sú to oddané a verné plemená a s dobrým výcvikom sa na nich môžete spoľahnúť, že vás poslúchnu za akýchkoľvek okolností (aj keby pri prechádzke v lese zazreli napríklad zajaca a už sa za ním rozbiehali, stačí ho privolať a príde, ignorujúc zajaca). Skúsený cvičiteľ a kvalitný výcvik sú kľúčové pre toto plemeno. Klasické povely ako sadni a ľahni sa naučia bez problémov. Najväčší problém robí privolávanie - sú príliš inteligentní, tvrdohlaví a nezávislí na to, aby robili presne to, čo im poviete. Šteniatka, ktoré sú kvalitne cvičené nebudú mať s poslušnosťou problémy, horšie to už je, ked´ máte staršieho necvičeného psa - ale aj taký sa dajú vycvičiť (z mojej skúsenosti - môjho husky som si vzala ked´ mal 1,5 roka a nereagoval ani na svoje meno, nie to ešte na nejaký povel, no po pár týždňoch intenzívneho tréningu začal bez problémov poslúchať na slovo) je len treba vedieť ako na nich. Preto neodporúčam Sibírskeho husky neskúseným chovateľom.

Pre NEtrénovaných Sibískych Husky :
Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku alebo parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je pustený na voľno môže poľahky ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je, to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale potrebujú na to skúseného cvičiteľa, ktorý vie ako na nich.
Ešte k oploteniu. Ako som spomínala, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. To znamená, že ohradenie musí byť „husky odolné“.

 

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Husky a pĺznutie

Alebo by som mala povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.


Môjho Husky počas pĺznutia vyčesávam 2-3krát do týždňa počas 1-2 mesiacov a stále je čo vyčesávať :)

 

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej strane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, niektoré husky môžu na nich zaútočiť.


dan-sindy.jpgV prípade môjho husky s útokmi na iné zvieratá nemám žiadny problém - nikdy sa ani len nezatváril agresívne voči mačkám, králikom ani fretkám. Vyrastal pri iných zvieratách a je na ne zvyknutý, ale to nemusí platiť o všetkých jedincoch, často počúvam o huskych, ktorí sa nedokážu ubrániť útokom na iné zviera - individuálna záležitosť a záleží na kvalite zoznamovanie šteniatka husky s inými zvieratami.

1173722_655544544455569_1975381598_n.jpg          1175556_655544491122241_366421835_n--1-.jpg

 

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale rovnako ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť, prípadne cudzích ľudí srdečne s nadšením privíta. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, no namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú a milujúcu povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

 

Vrodené choroby a mimoriadne veterinárne opatrenia

Sibírsky Husky NEmá žiadne predispozície k chorobám. Je to najčistejšie plemeno, ktoré počas jeho vývoja neprešlo mnohonásobnými kríženiami s rôznymi plemenami, čím by si pokazil zdravotný stav. Husky je vlastne vyšľachtený čistý vlk zo severu, takže má vynikajúce pevné zdravie. Niektoré jedince - hlavne záťažovo, závodne využívané husky - môžu mať v staršom veku problémy s kĺbami v dôsledku opotrebovania.

Z mojich skúseností - mám huskyho, ktorý momentálne (v januári 2015) má 14 rokov a doteraz som okrem pravidelného očkovania s veterinárkou riešila len natiahnutý sval (z namáhavého behu vo veku 13 rokov), zapálené uši (vo veku 14 rokov) a 3x trhanie zubov (vo veku 12 a 13 rokov). Aj v jeho pokročilom veku 14 rokov stále nemá problém zabehnúť väčšie vzdialenosti, skákať a hrať sa.
Samozrejme to záleží hlavne od kvalitného pečovania o psa, ale pri správnej starostlivosti sa tento pes dožíva vysokého veku bez žiadnych vážnych zdravotných komplikácii.
( O huskych sa vraví, že pokiaľ vo veku 12 rokov dokážu bez problémov behať a skákať, tak sa môžu dožiť veku až 14-16 rokov).

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Toto prírodné plemeno si obstarajte po zrelej úvahe, zvážení svojich časových možností, prípadne navštívte chovateľov. Potom, pokiaľ ste ochotný Vy i celá Vaša rodina sa tomuto plemenu prispôsobiť si ho zaobstarajte.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

JJANO - meno pre psa

(Iva, 25. 2. 2011 19:56)

na tejto stranke si mozes najst meno ake sa ti bude pacit :)
http://www.pedigree.sk/zaciname/jmeno/a/

HUSKY

(JJANO, 24. 2. 2011 17:19)

PORADTE MY PRENHO MENO

sibirsky husky

(............................, 24. 2. 2011 16:42)

milujem tohto a psa ziedny pes neni krajsi ako on

husky...

(pecimm, 4. 2. 2011 14:34)

mal som niekolko tychto psov a nedam na huskáčov dopustit..ano su akí su, ale hlavne treba byt chytrejsi ako oni a predvidat...a HLAVNE, ak vidite hoc len malu dierku v plote OKAMZITE ju zaplatat...a nie ako ja ze zajtra zajtra a jeden zo psov sa nou predral vonku (bola vo vyske asi 1,5m) a podrhol sliepky a kozy susedom na okolo..:)aj stareho 7rocneho pretekarskeho psa som naucil chodit pri nohe bez voditka, ale vsetko to chce cas a vkuse s nim pracovat...jedna sucka, s ktorou som sa tulal po turach bola velmi mudra a oblubena u deti..a suhlasim...psy sa niekedy robia ze vas nepocuju ani nevidia, len aby si mohli robit po svojom..ale su to krasne a mudre psy, a nikto ma nepresveddci ze existuje lepsie plemeno...:)

diki

(Livia, 22. 1. 2011 12:23)

dakujem velmi pekne

Lívia

(Iva, 20. 1. 2011 12:32)

Ahoj, nebude mu to vadit... ja som na internate 5 dni v tyzdni. dost casto je doma sam. otazkou je ci bude sam v byte alebo vonku... vonku sa zabavi, no vo vnutri v byte by mohol byt problem ze by demoloval byt... preto by sa hodilo ho pred tym nez ho nechate sameho v byte vyvencit a zislo by sa mu kupit nejaku hracku aby sa zabavil (napriklad zuvaciu kost)

hm?

(Livia, 19. 1. 2011 18:39)

ahoj ja sa chcem opyt
at chcela by som huskyho ale mam otazku... kedze ja dva dni do tyzdna nebudem doma ale ostatnych pat dni bude s nim priatel ci by mu po tie dva dni vadilo byt cca 5-8 hodin samemu doma...

hm?

(Livia, 19. 1. 2011 18:37)

ahoj ja sa chcem opyt
at chcela by som huskyho ale mam otazku... kedze ja dva dni do tyzdna nebudem doma ale ostatnych pat dni bude s nim priatel ci by mu po tie dva dni vadilo byt cca 5-8 hodin samemu doma...

pes

(nikoleta, 15. 12. 2010 17:09)

ti si taki zlati a nie len zlati ale aj krasni kto ma takehoto psa tak sa mu zi je

husky

(maťa, 13. 12. 2010 13:41)

od akého veku môže sibírsky husky ťahať sane a v ekej váhe by mal byť náklad?

sibirsky huskz

(Dominika, 12. 12. 2010 10:11)

Mi sme chceli sibirskeho huskiho ale nemáme dost dobru bránu a aj tak susedia nemaju dokončeni plot.

mmmm

(Iva, 3. 12. 2010 19:13)

Ahoj, husky je velmi vhodny pes k detom. S poslusnostou to asi najviac zalezi hlavne na veku vasho syna, ci bude vediet presadit svoju nadradenost nad psom... ked ano tak ho posluchat bude, samozrejme pre tohto psa je dolezity prisny vycvik aj ked je to velmi ucenlive plemeno. Zaklad tvori to, ze pes musi vediet kto je panom.

Matqo

(Iva, 3. 12. 2010 18:54)

Ahoj toto plemeno na aport naucis rovnako ako ine plemena... vacsinou rychlo pochopia co clovek od nich chce takisto sa daju dobre vycvicit na to aby pekne posluchali aj ked su navolno ale s vycvikom sa musi zacat od steniatka a casto opakovat povely.

mmmm

(mmmm, 3. 12. 2010 16:25)

Ahoj chcel by som sa spytat ci mam synovi kupit toto plemeno vies on by s nim chodil na prechadzky behal .... samozrejme staral by som sa onho aj ja ale bude syna posluchat ????a bude pre neho vhodny?

Pomoc

(Matqo , 1. 12. 2010 21:18)

ahojte chcem sa spitat ako ho naucim posluchat napriklad na aport albo ti veci aby som ho mohol aj pusstat s voditka ked s nim som na ulici dakujem :)

Petronella

(Iva, 14. 11. 2010 22:39)

Ahoj, tieto psy su chore absolutne minimalne, nemaju ani ziadne predurcene vrodene choroby, co je nasledok ich cisteho chovu a minimalneho krizenia medzi inymi plemenami, ja osobne okrem kazdorocneho preockovania k veterinarke vobec nechodievam, moj pes pocas siedmich rokov, co ho mam netrpel ziadnym ochorenim.
Kniha - ja mam jednu knihu o tychto psoch (samozrejme ich je urcite vela) tato kniha obsahuje dolezite informacie ohladom chovu a je napisana velmi jednoducho a zrozumitelne.
autorka : Katharina Schleglová-Koflerová
názov knihy : Husky
Cena tohto psa je velmi individualna. Bezne pes bez PP stoji okolo 200 eur. Cena psa s PP zalezi od jeho kvality, vystavnosti, od chovatela...

otazka

(petronella, 13. 11. 2010 11:01)

a este som chcela vediet, kolko stoji tento psik, aj s PP. lebo na internete sa tieto ceny velmi pohybuju... dakujem

otazka

(petronella, 13. 11. 2010 10:54)

Ahojte,chcela by som sa opytat ci byvaju tieto psy casto chore aj ked ja verim ze nie vzhladom na to na aku klimu su zvyknute,a tiez ci si ty Ivka mala uz svojho krasneho chlpacika niekedy choreho.. Existuje aj kniha specialne pre toto plemeno? Aby som sa tam docitala a dozvedela vsetko, lebo teraz ma veela veci ani nenapada co by som sa mohla opytat... vdaka

Janka

(Iva, 12. 11. 2010 23:57)

Ahoj, plemeno husky je pre vas vynikajuca volba, pri vasom aktivnom zivotnom style tomuto plemenu nebude nic chybat a bude vam vdacny. tieto psy su velmi radi v blizkosti pana a pokial bude mat dostatok pohybu tak mu ubytovanie v garsonke vobec nebude vadit :)
Tiez prajem pekny den a vela stastia s chovom :)

Hafan

(Janka, 12. 11. 2010 13:53)

Ahojte, som vďačná za túto stránku a všetky doteraz písané podrobnosti a povahe a charakteristike tohto plemena, s priateľom doma nikdy neobsedíme často krát už nevieme kam spolu ísť a raz večer samozrejme pri preberaní toho čo zase budeme na další den robiť, nás napadlo či by sme si nezaobstarali psíka.. Mňa najprv napadlo menšie plemeno vzhľadom na to že zatiaľ bývame v garsónke čo je pomerne malý priestor, jedna izba.. Ale on ani za svet nechcel počuť o "malých agresívnych maznavých prachovkách" :) vraj odjakživa túžil po huskym. No, nemôžem mu poprieť je to prenádherné plemeno a veľmi inteligentné, len by som mu nechcela uškodiť tým že by sme ho mali v už spomínanej garsóne.. Myslíte si, že by bolo vhodné pritúliť si ho do tak malého priestoru? Aj keď je to v podstate dočasné bytové riešenie.. Sused ktorý býva pod nami, má nádherného psa len neviem o akú rasu ide, veľký macatý niečo ako retriever a býva tam v pohode... ďakujem vopred za odpoveď a rady a prajem pekný dník


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »