Choď na obsah Choď na menu
 


O športe psích záprahov

16. 3. 2009

O ŠPORTE PSÍCH ZÁPRAHOV
Kedy a ako sa to vlastne začalo?


Obrázok  Pred tisíckami rokov, keď ľudia žili v primitívnych skupinách, pridružil sa k nim pes a stal sa verným a oddaným spoločníkom človeka. S vývojom ľudskej spoločnosti vyvíjalo sa aj využitie psov, no dnes s určitosťou nikto nevie povedať, kedy človek prvý krát zapriahol psa do saní.Predpokladá sa,že to bolo asi 2000 rokov p.n.l..
V 10. storočí n.l. zaznamenali arabskí kronikári používanie záprahových psov v subarktickej Sibíri. Tiež Marco Polo a Francesco da Kollo sa vo svojich správach z ciest zmiňujú o záprahových psoch.
Eskimáci používali psov na prepravu nákladov, neskoršie aj lovci kožušín, ktorí v 18. storočí zaplavili Aljašku. Na prelome nášho storočia ich začínajú využívať aj polárni bádatelia. Boli to hlavne Nóri Nansen a Amundsen a Američania Cook a Peary. Pomohli im dosiahnuť Severný a Južný pól. Ukázalo sa, že jedine psy sú natoľko odolné, že dokážu zniesť nástrahy a drsné podnebie týchto oblastí.
V roku 1908 sa začínajú usporadúvať prvé preteky, kde inde ako na Aljaške, prvé preteky psích záprahov zvané All Alaska Sweepstakes na 408 míľ a vtedy sa to všetko začalo.
Dovtedy drsní severania merali svoje sily neoficiálne. Počas dlhých zimných večerov sa zlatokopovia v baroch často dohadovali, kto má lepší záprah. Výsledkom bol závod, samozrejme nesmeli chýbať ani stávky na víťaza, ktoré to všetko robili ešte príťažlivejšie.

Na prvom ročníku používali pretekári ťažké sane, no už o rok venovali výstroju, kŕmeniu a ošetrovaniu psov väčšiu pozornosť. Tak to pokračovalo až dodnes, keď sa v saňovom športe využívajú najnovšie poznatky vedy a techniky.
Prelomovým rokom v histórii tohto športu bol rok 1925. V eskimáckej osade Nome na Aljaške zomreli dve deti na záškrt. Príznaky zákernej choroby sa objavili aj u ďalších z vyše 2000 obyvateľov. Hroziacej epidémii nemohol doktor účinne zabrániť bez séra. Potrebná dávka očkovacej látky však bola v Anchorage, kde mohol dôjsť len psí záprah riadený Eskimákmi.
Obetaví záchrancovia prešli formou štafety pri -46 stupňoch Celzia cestu dlhú viac ako 1100 míľ za 127,5 hodiny a obyvatelia Nome boli zachránení. Najslávnejšou osobou celej tejto akcie sa stal už vtedy úspešný pretekár Leonhard Sepalla so svojím vodcom Togom. Lídrom posledného záprahu v tejto štafete bol Balto, ktorému bol na pamiatku všetkých nasadených psov postavený v newyorskom Central Parku pomník. Odvtedy sa dramatický maratón na život a na smrť opakuje každoročne od roku 1973, ale už v športovej podobe. Stali sa z neho najdlhšie a najťažšie preteky psích záprahov na svete. Ich oficiálny názov znie - IDITAROD THE LAST GREAT RACE. Voľakedy víťaz trasu prebehol za 20 dní, v súčasnosti na to potrebuje menej než 10 dní.

Na starý kontinent sa tento šport dostal až neskôr.
Prvý klub chovateľov severských psov bol založený vo Švajčiarsku v roku 1959 a v roku 1966 usporiadali prvé preteky.Prvé veľké oficiálne závody sa konali v NSR v roku 1972 v Latrop.

Najťažšie preteky čistokrvných severských saňových psov v Európe sú v Španielsku - PIRENA a vyše 700 km dlhý drsný zápas s prírodou naprieč Alpami (Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko) dostal názov ALPIROD. Schádzajú sa tu každoročne najlepší musheri psích záprahov na svete. V roku 1966 vznikla medzinárodná organizácia ISDRA (International Dog Racing Asociation), ktorej cieľom bolo rozšíriť preteky psích záprahov po celom svete.
Až do začiatku 80-tych rokov sa v strednej Európe mohli na pretekoch zúčasťňovať len čistokrvné záprahové psy a to sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes a samojed, čo bolo požiadavkou spolkov chovateľov čistokrvných psov. Naopak, napríklad v Amerike a na Aljaške sa najdôležitejším pretekárskym psom stal aljašský husky ( alaskán), špeciálne odchovaný na pretekárske účely, a to bez uznaného preukazu o pôvode a štandardu plemena. Keď sa prvé psy plemena aljašský husky dostali do Európy, nesmeli sa vôbec zúčasniť na oficiálnych majstrovstvách. Keď napokon v roku 1986 povolili štart na pretekoch aj nečistokrvným psom, vyvolalo to odpor mnohých chovateľov čistokrvných záprahových psov, ktorí si založili vlastné športové zväzy. V nich môžu štartovať len záprahy so psami uvedených štyroch severských plemien. Tento rozkol je aktuálny aj dnes, lebo vo väčšine európskych krajín existujú minimálne dva národné športové zväzy pretekárov psích záprahov, a to jeden "otvorený" pre všetky plemená ( v praxi štartujú väčšinou saňové plemená aljašský husky a európsky saňový pes) a druhý "čistokrvný" pre štyri uznané plemená. V európskom saňovom športe teda existujú dva smery.
Európska asociácia pretekov saňových psov ESDRA reprezentuje smer, ktorý pripúšťa na preteky aj nečistokrvné psy. Medzinárodná federácia jazdcov so psím záprahom FISTC presadzuje, aby na preteky boli prijímané len čistokrvné severské plemená. Tieto dva smery sa prejavujú i na Slovensku, hoci všetci pretekajú na rovnakých pretekoch, výsledky sú delené zvlášť pre čistokrvných a nečistokrvných. Slovenská asociácia športu psích záprahov SAŠPZ preferuje prvý smer, naproti tomu Slovenská asociácia jazdcov so psami severských plemien SAJPSP druhý. SAŠPZ je členom ESDRA a Medzinárodnej federácie pretekov na psích záprahoch IFSS, jej prostredníctvom je členom svetovej federácie športov AGFIS.
Veľkou túžbou všetkých je, aby aj tento šport bol zaradený do programu ZOH. Ako ukážkový šport bol zaradený do programu ZOH v Lake Placid už v roku 1932. Zásluhou tlače, rozhlasu a televízie sa preteky veľmi spopularizovali.
Na rozdiel od Kanady a USA sú v Európe preteky poriadané ako čisto amatérsky šport.


Pre tieto preteky sú stanovené presné pravidlá. Preteky sú dvojkolové - trvajú dva dni. Preteky sa podľa počtu psov v záprahu a podľa plemien delia do nasledovných kategórií ( dĺžka trate platí pre šprint):
trieda pulka - 1 až 3 psy, 10 kg záťaž pre psa, 7 kg pre suku, deli sa na pulka muži a pulka ženy, 12 km
trieda skijoring - 1 pes, delí sa na mužov a ženy, 12 km
trieda D - 2 psy, D1 - sibírsky husky (SH), D2 - aljašský malamut (AM), samojed(SA) a grónsky pes (GP)
trieda C - 4 psy, C - alaskán, C1 - SH, C2 - AM, SA, GP, 8 km
trieda B - 6 psov, B - alaskán, B1 - SH, B2 - AM, SA, GP, 12 km
trieda A - 8 psov, A - alaskán, A1 - SH, 18 km
trieda 0 - 9 a viac psov, 22 km


Ak sa chcete venovať saňovému športu, nepotrebujete na to celú svorku psov, stačí vám aj jeden, aby ste si mohli zasúťažiť v jednej z nasledovných kategórií:
Pulka - škandinávske psie sánkovanie. Jeden pes, alebo viac psov zapriahnutých v tandeme za sebou ťahá zaťažené sánky - pulku a jazdec beží na bežkách. K saniam je pripútaný lanom. Pre tento šport sú vhodnejší silneší psi, po ktorých je vyžadovaný trvalý a rovnomerný výkon. Tento druh zimného športu vyžaduje od psa vysokú mieru pracovnej vôle, bežeckej vytrvalosti a od jazdca pozornosť, telesnú kondíciu. Mimo zimného obdobia môže byť každý ťažný pes využitý na ťahanie vozíka alebo ako nosič nákladov v taškách.

Skijoring - lyžiar a pes. Jedná sa o atraktívnu disciplínu, ktorá len bola len nedávno zaradená do riadneho programu Majstrovstiev sveta, Majstrovstiev Európy a Európskeho pohára. Vychádza z triedy škandinávskej a pôvodneho skijoringu, kedy pred lyžiarom bol zapriahnutý kôň. Pes je v postroji s lyžiarom spojený 3 - 4 m dlhým lanom. Jeden koniec lana je karabínou pripnutý k postroju psa, ktorý beží pred lyžiarom a druhý k opasku psovoda, alebo k odľahčenému horolezeckému sedáku. Počas celého závodu musí byť lyžiar spojený so psom - s výnimkou prípadného zamotania psa do lana. Pes beží celú trasu a je neprípustné psa napríklad pri zjazde vziať do náručia.


Rozumie sa samo sebou, že saňový šport sa dá praktizovať iba v zime na snehu. No existujú disciplíny, ktoré sa dajú praktizovať počas celého roka a sú vhodné ako jesenná príprava na sezónu:
Vozíkové preteky - používa sa trojkolka pre kategórie D, C1,C2 a štvorkolka pre kategórie B, A. Počet psov pre jednotlivé kategórie v záprahu je rovnaký ako v saňových pravidlách. Pes môže v jeden deň súťažiť len v jednej kategórii. Záprah je vybavený bezpečnostnou šnúrou, na ktorej je rýchloupínací systém. Šnúra sa pužíva len v nutnom prípade. Potrebné sú rukavice a prilba. Trojkolka a štvorkolka musia byť vybavené efektívnymi brzdami, kotvou a bezpečnostnou šnúrou, štvorkolka aj koberčekom.
Canikross - bežec na pešo a pes. V tejto kategórii musí byť pes na zadnej časti postroja pripevnený canikrossovou šnúrou k bežeckému pásu bežca. Canikrossová šnúra nesmie presahovať dĺžku 2,5 m a musí obsahovať amortizér. Potrebná je vhodná obuv pretekára. Pretekár nesmie bežať pred svojím psom a ťahať ho za šnúru dopredu.
Bikejoring - bicyklista a pes. Pes je spojený s pretekárom šnúrou, ktorá nesmie presahovať dĺžku 3 m. Bicykel je vybavené efektívnymi brzdami na obidvoch kolesách. Ďalšia výbava sú rukavice a prilba. Pretekár na bicykli nesmie predbehnúť psa a ťahať ho za šnúru dopredu.
Weight pulling - ťahanie záťaže. Táto disciplína z obdobia amerických zlatokopov prežíva v súčasnosti svoju renesanciu. Do súťaže sa môžu zapojiť nielen severské plemená. Weight pulling je súťaž, pri ktorej pes, zapriahnutý v postroji, musí v určitom časovom limite a po vodorovnej trase utiahnuť istú záťaž buď na saniach alebo na vozíku, Počas súťaže môže psovod súťažiaceho psa povzbudzovať, ale fyzická pomoc sa nepovoľuje. Nehumánny prístup, napr. bitie, prípadne úder bičíkom, je neprípustný. Súťažiace psy sú pod kontrolou veterinára. Súťaž je rozdelená podľa hmotnosti a pohlavia. Vo svojej kategórii zvíťazí jedince, ktorý utiahne najťažší náklad, pri rovnakom výsledku rozhoduje čas.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ako sa chova moj pes

(Jak, 19. 11. 2014 13:59)

Moj pes sa chova ako policajny pes.Ked mu dam daki povel hned to spravi a to sa mi nanom paci

Re: Re: Tak zo všetkého niečo

(Nicol, 16. 8. 2013 10:34)

Už som našla stránku, o ktorej si hovorila, ale všimla som si, že si text aj upravila a nie je to z jednej stránky.

Vážne si bola na Donovaloch? Ach, ja som tam ešte nebola, tento rok som nestihla (myslím, že sa ani nekonali, či čo) ale zaumienila som si, že na budúci rok tam budem, a keď tam nebudú chcieť ísť rodičia a ségra, dojdem tam pre mňa za mňa pešo xD
Nechcela by si mi niekedy čosi povedať o Huskych? Pretože sa rozhodujem, ktorý je najlepší, z tých ktorých chcem (Aljašský Husky, Aljašský Malamut, Grónsky pes, no a samozrejme Sibírsky Husky. xD).
Mno, to bude odo mňa asi všetko =)

Re: Re: Re: Tak zo všetkého niečo

(Iva, 17. 8. 2013 13:06)

hej je to mozne ze som to poupravovala a pozliepala viac clankov :)

A na Donovaloch som bola 3x a je to tam super :) az na to ze ked som tam bola naposledy nebol skoro ziadny sneh takze sa zavodilo prakticky na blate a potom to uz na Slovensku neorganizovali, co je skoda...

A len tak pre upresneneie Aliašský husky nie je plemeno... teda rozhodne nie uznane a tak. Je to len kríženec Sibirskeho husky a (väčšinou) nejakeho chrta (aby sa spojila vytrvalost a rychlost v behu).
Pokial ta nieco zaujima tak sa pytaj :) o sibirskych toho viem vela a mam kamaradku ktora chova malamutov, no s gronskymi ti vela nepomozem a ,,aljašskeho husky" neuznavam lebo vela chovatelov ich dava do chovu so Sibirskymi husky a tak uplne nicia plemeno, takze som skorej za zakazanie pouzivat tuto zmesku na zavodoch...

Tak zo všetkého niečo

(Nicol, 11. 7. 2013 18:44)

Chcem sa nanovo spýtať otázku, čo dal Asavakid (či ako sa volá):
Všetko čo si tu napísala, si písala sama? Ak nie, fakt by bolo OK, uviesť stránku z ktorej si to stiahla.
Ešte sa ťa chcem opýtať, či by som si dané informácie mohla stiahnuť, či by si sa nenahnevala a nepovažovala to za branie autorských práv (ak to teda je od teba).
Ak by si mala niekedy čas, rada by som sa tak všeobecne o záprahových psoch a ich športe pozhovárala, možno na gmail-i alebo ako ti to bude vyhovovať. Mám totižto veľmi rada psi a hlavne mushering a chcela by som sa dozvedieť o nich niečo viac.
Vidno že máš s nimi skúsenosti a tiež máš rada tieto krásne a vznešené tvory. Som rada že som našla tvoju stránku a čosi sa ešte dozvedieť o týchto tvoroch.
Ak by si mi chcela napísať, a mohli by sme sa o psoch porozprávať, prosím napíš mi: vlcica.nicol@gmail.com
(Viem, kus čudný gmail, ale používam ho v oblasti psov, vlkov a toho, čo mám rada)
:)

Re: Tak zo všetkého niečo

(Nicol, 11. 7. 2013 18:57)

A ešte by som predsa len chcela niečo dodať:
Veľmi často nechodíš na túto stránku, i keď je veľmi pekná, treba sa o ňu starať a stále dávať nové veci, písať o svojom psovi...
Obnov ju, daj jej krajší vzhľad, spestri ju...!
Dávaj stále nové a nové veci, malinké prekvapenia, meň ju.
Uvidíš koľko ľudí si to tu pozrie, a tí, čo tu už budú, tu stále budú radi chodiť aj pre to, že sa budú tešiť, že ich stále bude čakať niečo nové, možno krajšie a pestrejšie.
Ponor sa do ríše fantázie a vymýšľaj! Máš na viac ako len staré príspevky, a málo komentárov. Odpovedaj ľuďom! Aj ty im dávaj otázky!
Predstav si, že stránka je tvoj pes, staraj sa o ňu, vymýšľaj pre ňu prekvapenia, proste to tu malinko vylepši.
Ber to ako radu, nie ako frflanie či nepriateľské opovrhovanie. Skutočne ti chcem pomôcť, aby táto stránka dostala dych, lebo je fakt skvelá! Neboj sa toho, že by ťa tu niekto zhadzoval. Píš to čo máš na duši, ako rada máš svojho psa a viac o tom, čo jeho plemeno dokáže, jeho šport...(viem už to tu je, ale pár vecí by si mohla ešte pridať)
Tak, tebe aj tvojmu psíkovi (aj stránke, a vylepšovaní) prajem veľa šťastia, zdravia, radosti a veľa pekných chvíľ! :-)

Re: Tak zo všetkého niečo

(Iva, 18. 7. 2013 0:16)

Ahoj, nie toto som nepísala sama a nemám tušenia odkiaľ som to stiahla alebo odpísala (dávala som to sem pred 4 rokmi, ale skús dať do google nadpis článku a možno ti to najde), preto mi vôbec nevadí ked to stiahneš :D
čo sa týka musheringu tak tomu sa aktívne nevenujem, takže o tom až tak veľa neviem :) zoparkrát som bola na závodoch na Donovaloch (nie ako sútažiaca), viacej sa venujem výcviku a chovu husky :)
A to máš pravdu - husky milujem a po tých skoro 13-tich rokoch čo mám môjho Dana si s nimi aj viem docela poradiť :D

prosim radu

(luuu, 4. 4. 2011 18:41)

Vedel by mi niekto povedať kde mam kúpiť postroj pre záprahové psy?

Re: prosim radu

(Nicol, 11. 7. 2013 18:34)

Nie som tvorca tejto stránky ale rada ti odpoviem:
Môžeš si to nájsť na bazoši, alebo v googlu si môžeš vyhľadať e-shopy kde sa do dá kupiť. Prípadne si to môžeš zaopstarať aj v obchode pre zvieratá (určite ho niekde v meste nájdeš), tam to budú isto mať. Ak to nenájdeš nikde, môžeš pozrieť aj v iných mestách, či si to kúpiť rovno od musherov.

pez PP

(jana, 8. 1. 2012 17:10)

Ahojte. Chcela by som sa opítať či môžu na súťažiach pretekat aj psy bez PP.

čo popri mushingu?

(kika, 19. 12. 2011 15:05)

Ahojte. Nabudúci rok končím strednú (gympel) a pomali by som sa mala rozhodnúť čo dalej ,aké budem mať v budúcnosti zamestnanie.Chcela by som sa popri práci venovať mushingu.Nevie niekdo aká práca sa popri tom hodí????

Simona

(Iva, 18. 12. 2011 19:19)

Ahoj, pokial tieto psy spolu dobre vychadzaju (neutocia po sebe) tak nieje problem a mozu byt spolu v zaprahu

otazka

(simona, 11. 12. 2011 20:53)

chcela by som sa opytat ci do zaprahu mozu ist 2 aljašsky malamiti a dvaja husky ??? prosim odpovedzte!!!

Rady

(Bloom, 30. 11. 2011 20:35)

Ja mám psi nemeckého ovčiaka a špica sú dobre trénované a na tahanie výborné každý den v zime ma tahajú na sánkach

Leila

(Iva, 17. 11. 2011 20:26)

Ahoj, nevenujem sa musheringu, ale zaujimam sa o to. A samozrejme ze sa pri musheringu da robit aj ine zamestnanie, teda aspon pokial si popri tom najdes cas trenovat psy a udrziavat ich v kondicke :)

otazka

(nikciko, 16. 11. 2011 12:08)

čav,som dementny

otázka

(Leila, 30. 8. 2011 16:15)

ahoj, ty sa tomu asi venunuješ, myslím mushingu. Ja mám len 14 a chcela by som tiež byť musherka( to od asi 4 rokov) no a že celý život sa tomu trba venovať? Alebo sa popri záprahoch dá robiť aj nejeká iná práca?
Postroj nájdeš v hocjakom obchode s milým majitelom, ktorý ti ho objedná( môj prípad) alebo choď na www.bazos.sk nájdeš tam všeličo, aj od tial mám postroj, nový som videla v obchode najlacnejší za 54 eur

wau

(klaudika milovnicka psov., 22. 12. 2010 20:35)

je to vyborne... proste wau:)

ahoj

(Asavakit, 1. 11. 2009 19:05)

To je tvoj článok? Lebo ak nie bolo by vhodné uviesť zdroj

avoj

(lili, 11. 10. 2009 19:36)

je to vyborne ,,,,,,,,,,,